Düşük bishop skoruna sahip gebelerin doğum indüksiyonunda 25 ve 50 mcg vaginal misoprostolün karşılaştırılması
- Tez No: 141732
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Amaç Çalışmamızda, servikal olgunlaşma ve doğum indüksiyonunda misoprostolün 25 mcg ve 50 mcg dozlarının güvenilirlik ve etkinlik açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem 16 Ocak 2004 - 31 Temmuz 2004 tarihleri arasında SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Perinatoloji Kliniği'ne başvuran, doğum indüksiyonu için medikal veya obstetrik endikasyonunu alan 156 gebe çalışmaya alındı. Randomize yürütülen çalışmamızda 25 mcg misoprostol uygulananlar I. grup (77 olgu); 50 mcg uygulananlar ise II. grup (79 olgu) olarak oluşturuldu. İntravaginal misoprostol gruplara 6 saat aralıklar ile en fazla 4 doz olacak şekilde uygulandı. Grupların aktif faz başarısı, indüksiyon-aktif faz intervali, indüksiyon-vaginal doğum intervali, doğum şekli, ek yöntem gereksinimi, 12 saatte aktif faz başarısı, 24 saatteki vaginal doğum oranları, taşisistoli ve hiperstimülasyon sıklığı, mekonyum ile boyanma oranları ve Apgar skorları istatiksel olarak karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde Ki kare testi kullanıldı ve bu testlerde istatistiksel anlamlılık için p < 0.05 değeri esas alındı. Bulgular Doğum indüksiyonu- vaginal doğum intervali, 50 mcg uygulanan II. grupta anlamlı şekilde kısa bulundu (25 mcg ilel8.3 sa; 50 mcg ile 13.3 sa, p = 0.009). Aynı zamanda 24 saatteki vaginal doğum oranları da II. grupta daha yüksek bulundu (I.grup %37; II. grup %54, p = 0.036). Ancak, indüksiyon-aktif faz intervali, sectio oranları ve ek yöntem gereksinimi her iki grupta benzer saptandı. Gruplar arasında taşisistoli ve hiperstimülasyon sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu; her iki uterin kontraksiyon anormalliği de 50 mcg -42-protokolü uygulanan olgularda daha sık saptandı (sırasıyla; I. grup % 24, Il.grup % 54, p = 0.000 / I.grup %24, II. grup %48, p = 0.004). Mekonyum ile boyanma ve Apgar skorları arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Sonuç Misoprostolün doğum indüksiyonunda vaginal 50 meg uygulanması daha etkili görünmekte ise de güvenilirliğinin değerlendirilebilmesi için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır. -43-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: In our study, our purpose was to compare the effectiveness and safety of 25 meg vs 50 meg of intravaginal misoprostol for cervical ripening and labor induction. Material and Metods; Study was performed between January 2004 and August 2004 in the department of Perinatalogy of SSK Bakirkoy Women and Children Hospital in İstanbul. A total of 156 patients with indication of labor were randomly assigned to receive either 25 meg ( Group I, n= 77 ) or 50 meg ( Group II, n= 79 ) of misoprostol, a maximum dose of 4 given every 6 hour. We compare active phase success, time required from induction to active phase of labor and induction to delivery,vaginal deliveries in 24 hr, mode of delivery, tachysystoles and hyperstimulation rates, Apgar scores between to groups.The statistical analysis of data was performed using SSPS; variables were analysed by chi square test and significance was fixed at p< 0.005. Results: In second group in which 50 meg used, the time required induction to delivery statistically shorter than the other group ( 13.3 hr, 18.3 hr respectively; p = 0.009 ). Vaginal delivery in 24 hr period rates also higher in the 50 meg group ( %54, %37 respectively; p = -44-0.036 ). The time required from induction to active phase of labor, sectio rates, need for oxytocin use were similiar for both groups. Tachsystoles and hyperstimulation syndrome rates are higher in 50 meg than 25 meg group ( 54%, 24%; p = 0.000 / 48%, 24%;p = 0.004 ). Meconium stained amnios rates and Apgar scores were also similiar for both groups. Conclusion: Altough dose of 50 meg misoprostol seems to be more effective in labor induction, we need much more study to test the safety. -45-