Mezyal temporal sklerozlu hastalarda olaya ilişkin potansiyeller ve kognitif süreçlerle ilişkisi
Event related potentials and cognitive assessment in patients with mesial temporal sclerosis
- Tez No: 141813
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÖKYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
olarak düştüğü, buna karşın sol MTS'de bilateral olarak ve daha ileri derecede azaldığı saptandı. Bu bulgu zaman-frekans alanındaki incelemelerde P300 latansına uyan delta (0-4 Hz) katsayısında daha da belirgin olarak görüldü. Buna karşın, novel uyaranlara karşı ölçülen P3a potansiyelinin ise sağ MTS'den etkilendiği görüldü. Ayrıca, zaman-frekans alanında yapılan analizlerde, işitsel OlP'nin erken latans dönemine uyan delta katsayısının, lezyonun lateralizasyonunu açıkça gösterdiği saptandı. ÖZET Temporal lob epilepsilerinin en sık nedeni Mezyal Temporal Skleroz (MTS)'dur ve MTS'li hastalarda çeşitli kognitif bozukluklar görülebilir. Bu çalışmada, Olaya İlişkin Potansiyeller (OİP) ve ayrıntılı bir nöropsikolojik test bataryası kullanılarak sağ (n=10) ve sol (n=10) MTS'li hastalarla sağlıklı kontrol grubunu (n=10) karşılaştırıp MTS'deki kognitif bozuklukları incelemeyi amaçladık. Nöropsikolojik bataryada global dikkat, dil, bellek, görsel-mekansal işlevler ve yürütücü işlevlere ait testler kullanıldı. OİP ile ilgili kayıtlamalarda oddball ve novelty paradigmaları uygulandı. Oddball paradigmasında hedef uyaranlara karşı oluşan P300 yanıtı ile novelty paradigmasında hedef uyaranlara karşı oluşan P3b ve novel uyaranlara karşı oluşan P3a yanıtlarının tepe latans ve genlik değerleri ölçüldü. Sonuçlar yinelenen ölçümler için ANOVA testiyle istatistiksel olarak analiz edildi. Nöropsikolojik değerlendirmede literatürle uyumlu olarak sağ MTS'li hasta grubunda görsel bellekte, sol MTS'li hasta grubunda sözel bellekte bozukluk bulundu. Ayrıca sol MTS'li hasta grubunda kategori akıcılık skorlarında bozukluk dikkati çekti. OİP analizinde novelty paradigmasında sağlıklı kontrol grubuna göre sol MTS'li hasta grubunda hedef uyaranlara karşı P3b genliklerinde iki yanlı, sağ MTS'li hasta grubunda ise lezyonla uyumlu tarafta genlik değerlerinde düşme saptandı; ayrıca sağ MTS'li hasta grubunda yeni (novel) uyaranlara karşı oluşan P3a genlik değerleri frontal bölgelerde daha düşük bulundu. Latanslarla ilgili sonuçlar 83değerlendirildiğinde sol MTS'de gerek oddball gerekse novelty paradigmasındaki hedef uyaranlara karşı elde edilen P3b yanıtlarının latanslarında uzama saptanırken, sağ MTS'de novel uyaranlara karşı elde edilen P3a yanıtlarının latanslarında uzama bulundu. Sol hippokampusun dil işlevleriyle olan yakın ilişkisi, işitsel modalitedeki OİP'lerde sağ hippokampusa göre sol hipokampustaki lezyonun daha büyük ölçüde ve yaygın bir etki oluşturmasını açıklamaktadır. Buna karşın yeniliğin saptanmasında ise sağ hippokampusun baskın olduğu görülmüştür. Daha önce yapılan pek çok çalışmaya göre daha kapsamlı olarak yapılan OİP analizlerinde özellikle novelty paradigmasıyla derin elektrot çalışmalarıyla uyumlu ve daha tutarlı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Ayrıca zaman-frekans alanında yapılan analizlerde işitsel OlP'nin erken latans dönemine uyan delta katsayısının, lezyonun lateralizasyonunu gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar bize nöropsikolojik testlerin ve OİP'nin ayrıntılı olarak değerlendirilmesinin kognitif süreçleri güvenilir bir şekilde ortaya koyabildiğini ve lateralizasyon konusunda yönlendirici olduğunu göstermektedir. ABSTRACT The most frequent reason of temporal lobe epilepsy is Mesial Temporal Sclerosis (MTS), and various cognitive impairments have been observed in patients with MTS. In this study, we aimed to investigate cognitive impairments in MTS by comparing patients with left (n=10) and right (n=10) sided MTS with normal healthy control group by using Event Related Potantials (ERP) and a detailed neuropsychological tests. The neuropsychological tests consisted of tests that evaluate global attention, language, memory, visual-spatial and executive processes. In ERP recordings, oddball and novelty paradigms were applied. Peak latency and amplitude of P300 potential to target stimuli in the oddball paradigm and peak latency and amplitude 84
Özet (Çeviri)
değerlendirildiğinde sol MTS'de gerek oddball gerekse novelty paradigmasındaki hedef uyaranlara karşı elde edilen P3b yanıtlarının latanslarında uzama saptanırken, sağ MTS'de novel uyaranlara karşı elde edilen P3a yanıtlarının latanslarında uzama bulundu. Sol hippokampusun dil işlevleriyle olan yakın ilişkisi, işitsel modalitedeki OİP'lerde sağ hippokampusa göre sol hipokampustaki lezyonun daha büyük ölçüde ve yaygın bir etki oluşturmasını açıklamaktadır. Buna karşın yeniliğin saptanmasında ise sağ hippokampusun baskın olduğu görülmüştür. Daha önce yapılan pek çok çalışmaya göre daha kapsamlı olarak yapılan OİP analizlerinde özellikle novelty paradigmasıyla derin elektrot çalışmalarıyla uyumlu ve daha tutarlı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Ayrıca zaman-frekans alanında yapılan analizlerde işitsel OlP'nin erken latans dönemine uyan delta katsayısının, lezyonun lateralizasyonunu gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar bize nöropsikolojik testlerin ve OİP'nin ayrıntılı olarak değerlendirilmesinin kognitif süreçleri güvenilir bir şekilde ortaya koyabildiğini ve lateralizasyon konusunda yönlendirici olduğunu göstermektedir. ABSTRACT The most frequent reason of temporal lobe epilepsy is Mesial Temporal Sclerosis (MTS), and various cognitive impairments have been observed in patients with MTS. In this study, we aimed to investigate cognitive impairments in MTS by comparing patients with left (n=10) and right (n=10) sided MTS with normal healthy control group by using Event Related Potantials (ERP) and a detailed neuropsychological tests. The neuropsychological tests consisted of tests that evaluate global attention, language, memory, visual-spatial and executive processes. In ERP recordings, oddball and novelty paradigms were applied. Peak latency and amplitude of P300 potential to target stimuli in the oddball paradigm and peak latency and amplitude 84of the P3a potential to novel stimuli and P3b potential to target stimuli in the novelty paradigm were measured. In neuropsychological evaluation, visual memory impairment was found in patients with right sided MTS, whereas verbal memory impairment was observed in patients with left sided MTS in accordance with the literature. In addition, we found that left sided MTS patients showed impairment in verbal fluency score. ERP analysis showed that in left sided MTS patients the amplitude of the P3b response to target stimuli of the novelty paradigm decreased bilaterally, whereas P3b amplitude decreased only ipsilateral to the lesion side in patients with right sided MTS. In addition, in right sided MTS patients the amplitude of the P3a potentail to novel stimuli was lower at frontal electrodes in comparison with the controls. P3b latencies to target stimuli of both the oddball and novelty paradigms were prolonged in left sided MTS, whereas in right sided MTS the latency of the P3a potential to the novel stimuli was prolonged. The close relationship of the left hippocampus with verbal processes explains the wider and more prominent effect of the left hippocampal lesions on the ERPs compared with the right hippocampal lesions. In contrast, it has been observed that the right hippocampus plays a dominant role in the novelty detection. ERP analyses carried out in the present study that are more extensive compared with previous work on MTS show, that the novelty paradigm produces more consistent results that are in accordance with the results of studies based on recordings with deep electrodes. Furthermore, the time-frequency analysis showed that the delta coefficient corresponding to the early time window of the auditory ERPs indicates the lateralization of the lesion. 85These results show that a detailed analysis of neuropsychological tests and ERP data could lead to a more reliable evaluation of cognitive processes in MTS and could help to determine the lateralization of the lesion side.