Preemptif olarak kullanılan lornoksikam ve tramadolün postoperatif analjeziye olan katlılarının karşılaştırılması
Preemptive analgesic efficacy of lornoxicam compared with tramadol after abdominal thsterectomies
  1. Tez No: 141869
  2. Yazar: AYGÜN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Non-steroidal antiinflamatuar (NSAİ) veya opioidlerin ağnlı uyarandan önce verilmesinin, olası postoperatif ağrıyı azaltabileceği üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada amaç, indüksiyonda verilen lornoksikam ve tramadolûn postoperatif analjeziye etkilerinin karşılaştuılmasıchr. Total abdominal histerektomi uygulanan, American Society of Anaesthesiologists' (ASA) I-II risk grubunda 80 hasta çift-kör olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar indüksiyonda 4 gruba ayrıldı; Grup Ll'e lornoksikam 8 mg, Grup L2'e lornoksikam 16 mg, Grup T'e tramadol 100 mg ve Grup K'a eş değer miktarda serum fizyolojik intravenöz (iv) olarak verildi. Genel anestezi indüksiyonu propofol ve vekuronyum ile, idamesi desfiuran/ nitröz oksit/ oksijen karışımı ile sağlandı. Hastalara ekstübe olduktan ve ayılma odasına geldikten sonra postoperatif analjezi için morfin içeren hasta kontrollü analjezi aleti uygulandı. Hastaların postoperatif ağrı değerlendirilmeleri uyandıklarında (0.), 6., 12. ve 24. saatlerde Visüel Analog Skalası (VAS) ve toplam morfin kullanımları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Preemptive analgesic efficacy of non-steroidal anti-inflammatory drugs is controversial. The preemptive analgesic effect of two different doses of lornoxicam was compared with tramadol. American Society of Anaesthesiologists' (ASA) I-II groups' eighty women, undergoing abdominal hysterectomy were randomly allocated into four groups before the induction in a double blind fashion. Group LI received lornoxicam 8 mg, Group L2 received lornoxicam 16 mg, Group T received tramadol 100 mg and Group K received normal saline of the same volume before the surgery. General anesthesia was induced with propofol and vecuronium and was maintained with desflurane/nitrous oxide/oxygen. In the recovery room, patient controlled intravenous (iv.) morphine was initiated for postoperative analgesia. Postoperative pain was assessed by measuring morphine consumption and visual analog pain scores (VAS) at the extubation and postoperative 6*, 12th, and 24th hours.