Dış kulak yolu epitelinde hyarulonanlon'nın yara iyileşmesi üzerine etksisinin incelenmesi (deneysel çalışma)
The evaluation of the effect of hyarulonan on the wound healing of extend auditory canal epithelium (experimental study)
  1. Tez No: 141906
  2. Yazar: İSMAİL KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
38 7. ÖZET Otolojik cerrahide DKY'na uygulanan insizyonlann sorunsuz VC zamanında kozmetik ve fonksiyonel kayıp olmaksızın iyileşmesini sağlamak amacıyla hyarulonan'ın yara iyileşmesine olan etkilerini biyokimyasal ve histopatolojik parametreler yönünden değerlendirildi. On adet beyaz Yeni Zelanda yetişkin erkek tavşanın 20 kulağı çalışmaya dahil edildi. Ketamin. lokal infiltrasyon anestezisi ve kulağının dezenfeksiyonu takiben tavşanların her iki DKY'na saat 12 ve 6 hizasında, cilt cilt altı dokuları tam kat geçen iki paralel insizyonla meatal cilt flebi hazırlandı. Her tavşanın sağ DKY'na hy lan GF-20*li (Synvisc£ Wheyt ilaçlan A.Ş.) ekstrafor tampon, sol DKY'na da %0.9 serum fizyolojikti ekstrafor tampon konuldu. Tamponların üzerine günlük olarak Hylan GF-20 ve % 0.9 serum fizyolojik uygulandı. Denekler 10'uncu günde yüksek doz anestezik madde verilerek sakrifiye edildiler. Insizyon hatlının makroskopik olarak ödem ve skar formasyonu değerlendirildi. DKY epiteli total olarak çıkartıldı. Histopatolojik inceleme ve OH-Prolin çalışması için ikiye ayrıldı. Histopatolojik incelemede Hemotoksilen-F.ozin(HF). Toluidin ma\isi ve Masson's Tricrome ile boyanarak PMNL. lenfosit, eozinofil. mast hücresi infiltrasyonu. epilelizasyon. anjiogenezis ve fibroblastik prolil'erasyon açısından değerlendirildi. OH-Prolin konsanlrasyonlan ise dokuda ng/mg olarak WoesSMf Metodu ile hesaplandı. Insizyon hattının makroskopik incelenmesinde ödem ve skar formasyonu, çalışma grubunda anlamlı oranda azalmıştı (p0.05). Insizyon bölgesindeki ortalama mast hücre sayısı, epitelizasyon.
Özet (Çeviri)
39 8. SI MMARV Hyaluronan that was administered on external auditor) canal incision is to enhance the wound healing without cosmetic and functional deficit in otologic surgery. The effect of hyarulonan was evaluated regarding the biochemical and histopathologic^! parameters. Twenty ears of 10 White New Zeland adult male rabbit were enrolled into the study. Alter Ketamine. local infiltration anesthesia and disinfection of the external auditory canal, meatal flap was made with two parallel incisions cutting through cutaneous and subcutaneous tissue from 6-12 o'clock in both external auditor) canal of the rabbits. Hylan QF-20 absorbed wick and 9 % saline absorbed wick were administered in the right external auditor, canal and left external auditor, canal o( each rabbit, respectively. Dylan (j|;-20 (0.5 cc) and 9% saline (0.5 cc) were injected into the wick, every day lor 10 days. The animals were sacrilied by high dose Ketamine in the 10th dav. Idema and sear formation of the incision were assessed. The epithelium of external auditor) canal was removed completely. I he specimen was divided into two pieces lor hislopathological and 01 l-l'rolin examination. After the specimen was stained with I IF. Toluidin blue and Masson's Trichrome. it was investigated regarding PMNL lymphocyte, eosinophil, mast cell infiltration, epithelisalion. angiogenesis and fibroblastic proliferation. Oll-Prolin concentrations in the tissue were measured by Woessner method Edema and scar formation in the hislopathological examination of incisions were significantly decreased in the study group. PMNL infiltrasyonu. PMNL and eosinophil infiltration were significantly increased in the contail group. No remarkable changes was observed from the aspect of lymphocyte infiltration. In the incision area, the number of mast cell, epithelisation. angiogenesis, and fibroblastic proliferation were significantly increased in the study group. Tissue Oll-Prolin level was significant!) increased in the study group. Topical Hyarulonan application in the external auditory canal for 10 days prevents stenosis which is due to fibrosis and sear formation and aids to prov ide a w el I -appearance cosmeticallv