Edinilmiş kolesteatomda langerhans hücreleri,ki-67 ve apoptozisin yeri
The role of langerhans cells, ki-67 and apoptosis in acquired cholesteatoma
- Tez No: 625774
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Langerhans hücrelerinin orta kulak kolesteatom patogenezinde nasıl bir rol oynadığını, kolesteatomlu kulağın klinik özellikleri ile ilişkisini, hücre çoğalması ve programlı hücre ölümü belirteçleri kullanarak araştırmak. Çalışma Dizaynı: İleriye yönelik kontrollü kör klinik çalışma Yer: Başkent Üniveritesi Kulak Burun Boğaz ve Patoloji Anabilim Dalları Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2007-2008 yıllarında edinilmiş kolesteatomlu kronik otit tanısıyla ameliyat edilen 40 hasta çalışmaya alındı. Klinik ve patolojik özellikler karşılaştırıldı. Klinik olarak hastalık süresi, işitme durumu, bilgisayarlı tomografi (BT) ve ameliyat bulguları not edildi. Patolojide Langerhans hücrelerinin kolesteatomdaki ve dış kulak yolu cildindeki dağılımı hesaplandı, hücre çoğalması için Ki-67 ve apoptozis için APO 2.7 boyaları yapıldı, epitel kalınlığı ve inflamasyon yoğunluğu saptandı. Verilerin istatistik değerlendirmesinde Levene testi, Student T-test, Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 23'ü erkek, 17'si kadın 40 hastanın yaş ortalaması 35±16 yıl idi. Hastalık süresi 12.7±10.7 yıl, ortalama saf ses ortalaması 54±19 dB ve ortalama hava kemik aralığı 31±12 dB idi. BT'de %85 olguda mastoid kemikle sınırlı hastalık varken %15 olguda temporal kemik dışına çıkmış hastalık vardı. %32.5 hastada tüm kemikçikler yıkılmışken, %35 hastada malleus ve inkus yıkılmıştı. Olguların %20'sinde kapalı teknik, %80'inde açık teknik kullanıldı. Ameliyat sırasında %20 olguda fasiyal kanalın, %17.5 olguda lateral semisirküler kanalın açıkta olduğu; %30 olguda tegmen mastoideumda eksiklik olduğu; %55 olguda skutumun yenik olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of the study were to investigate the relationship of Langerhans cells with pathogenesis and clinical properties of middle ear cholesteatoma, using cell proliferation and programmed cell death markers. Study Design: Prospective, blind, controlled clinical study Study Settlement: Başkent University Departments of Otorhinolaryngology and Pathology Material and Method: Forty patients that had been operated with the diagnosis of chronic otitis due to acquired cholesteatoma, in the years of 2007 and 2008, were included in the study. Findings: 23 male and 17 female patients were included in the study. Mean age of the patients was 35±16 years. The duration of the disease was 12.7±10.7 years. Average pure tone audiometry score was 54±19 dB and air bone gap was 31±12 dB, with an average. The disease was limited to the mastoid bone in 85% and extending out of the temporal bone in 15% of the patients. All of the ossicles were destructed in 32.5% and malleus and incus were destructed in 35% of the patients. Closed technique was used in 20% and open technique was used in 80% of the patients. Facial canal and lateral semicircular canal was found to be dehiscent in 20% and in 17.5% of the patients, respectively. Tegmen mastoideum was defective in 30% and scutum was found to be destructed in 55% of the patients.