Kolesteatom dokusunda fascin ekspresyonu ve hastalığın intraoperatif yaygınlık derecesi ve komplikasyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Fascin expression in cholesteatoma tissue and investigate its relationship between fascin expression and intraoperative evaluation of the extent and complications of the disease
  1. Tez No: 329720
  2. Yazar: ADEM BİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Fascin aktin bağlayıcı bir protein olup hücre membran uzantılarının oluşumunda rol alarak hücreye motilite kazandırır. Epitelial tümörlerde fascin ekspresyonunun rolü yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Günümüzde ise invaziv kolesteatom dokusunda fascin ekspresyonu ile ilgili veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda kolestatom dokusunda fascin ekspresyonu ve hastalığın intraoperatif yaygınlık derecesi ve komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Mastoid cerrahisi yapılan 28 hastadan kolesteatom spesimenleri elde edildi. Aynı hastaların dış kulak yolu (DKY)?dan alınan normal cilt spesimenleri ise kontrol grubu olarak çalışıldı. Kolesteatom ve normal cilt dokularında fascin ekspresyonunu değerlendirmek için immünohistokimya tekniği kullanıldı. Fascin immünekspresyonu semikantitatif olarak değerlendirildi. Fascin ekspresyonu ve hastalığın intraoperatif yaygınlık derecesi ve komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için istatistiksel analiz değerlendirilmesinde SPSS 16.0 yazılım programı kullanıldı. Bulgular: İmmünhistokimyasal değerlendirmede kolesteatom dokusunda fascin ekspresyonu izlenmesine rağmen DKY cildi epitelinde ya çok az fascin ekspresyonu izlendi ya da hiç izlenmedi. Ayrıca kolestatom dokusunda fascin ekspresyon derecesi ile hastalığın yaygınlık derecesi, kemikçik zincir hasarı ve hastalığın komplikasyonları arasında önemli bir korelasyon olduğu izlendi. Sonuçlar: Fascin ekspresyonu kolesteatom epitel dokusunda izlenmektedir. Ayrıca fascin ekspresyonu ile hastalığın yaygınlık derecesi, kemikçik zincir hasarı ve hastalığın komplikasyonları arasında pozitif korelasyon mevcuttur. Fascin ekspresyonu kolesteatomlu kronik otit olgularına yeni bir yaklaşım stratejisi oluşturmada yararlı olabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kolesteatom, kolesteatom cerrahisi, fascin, hücre invazyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Fascin is an actin-bundling protein that is found in cell membrane protrusions and increases cell motility. The expression of fascin in epithelial neoplasms has been described only recently, and there is no data available on the role of this protein in invasive cholesteatoma. For this purpose, this study is performed to detect the expression of Fascin in cholesteatoma tissue and investigate its relationship between Fascin expression and ntraoperative evaluation of the extent and complications of the disease. Method: Cholesteatoma specimens of 28 patients were collected from the mastoid surgery. The normal external auditory canal (EAC) skin spesimens of the same patients were used as the control group. Immunohistochemical technique was used to investigate the Fascin exspression all cholesteatoma tissues and EAC skin specimens. Immunohistochemical staining evaluated semiquantitatively. SPSS 16.0 software was performed to statistically analyze the relationships between fascin expression and intraoperative evaluation of the extent and complications of the disease. Results: Immunohistochemically, there was no or very low Fascin expression observed in normal epithelial cells of EAC skin, while expressed in cholesteatoma tissue. Also, Fascin expression in cholesteatoma tissues were significantly correlated with the extent of the disease, ossiculer damage and disease compilcations. Conclusions: Fascin expression usually seems to present in cholesteatoma, and correlated with the extent of disease, destruction of ossiculer chain and disease complications. Targetting the fascin pathway could be a novel therapeutic strategy of chronic otitis media with cholesteatoma. KEYWORDS: Cholesteatoma, cholesteatoma surgery, fascin, cell invasion