Miringotomi uygulanmış ratlarda farklı ajanların miringoskleroz gelişimi üzerine etkisi
The effects of different agents on myringosclerosis occurance in myringotomized rats
  1. Tez No: 141910
  2. Yazar: BÜLENT F. ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Timpanoskleroz orta kulak boşluğu, kulak zarı ve nadiren de mastoid boşluğunun anormal bir durumu olup fibröz tabakaların hyalinizasyon ve kalsifikasyonu ile karakterizedir. Sadece kulak zan tutulumunda“miringoskleroz”olarak adlandırılır. Daha önce yapılmış olan çalışmalarda bazı ajanlarla (özellikle antioksidan ve antienflamatuar) miringoskleroz arasındaki etkileşim incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, farklı ajanların kulak zarı perforasyonu kapanması ve miringoskleroz gelişimi üzerine etkilerini araştırmaktır. 20 adet Sprague-Dawley cinsi rat, iki taraflı miringotomi yapıldıktan sonra beş gruba ayrıldı. Grup l'e hiçbir ajan uygulanmazken, 2, 3, 4 ve 5. gruplara sırasıyla %0,9'luk izotonik, dekspantenol, erdostein ve H2O2 emdirilmiş gelfoam uygulandı. Kulak zarı perforasyonunun kapanması yönünden otomikroskopik muayene periodik olarak yapıldı. Uygulamanın 14. gününde alınan kulak zarları ışık mikroskopu ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tympanosclerosis is an abnormal condition of the tympanic cavity, tympanic membrane and occasionally of the mastoid cavity, and is characterized by hyalinization and calcification of the fibrous layers of these anatomic locations. When it affects the tympanic membrane alone it is called“myringosclerosis”. The relationship between myringosclerosis and some agents (especially antioxidant and antiinflammatory agents) had been investigated in previous studies. The aim of this study was to evalute the affects of different agents on the healing of tympanic membrane perforation and development of myringosclerosis. Twenty Sprague - Dawley rats were bilaterally myringotomized and divided into five groups. Group 1 received no agent, groups 2, 3, 4, 5 were applied isotonic saline (0,9%), dexpanthenol, erdostein, H2O2 (1%) in gelfoam, respectively. All tympanic membranes were examined otomicroscopically with respect to the closure (repairment) of perforation. Then, tympanic membranes were harvested and evaluated by light microscopy on day 14th.