Nazal polipozis patogenezinde goblet hücresi ve mast hücresinin rolü
The role of mast and goblet cells in nasal polyposis pathogenesis
- Tez No: 141909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BAYAR MULUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Kitapçı F, Nazal Polipozis Patogenezinde Goblet Hücresi ve Mast Hücresinin Rolü, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004. Bu retrospektif çalışmada nazal polipozis patogenezinde goblet hücresi ve mast hücresinin rolü araştırılmıştır. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nde, nazal polipozis sebebiyle endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) uygulanan 28 hastanın (13 erkek, 15 kadın) patoloji preparatlan çalışmaya dahil edilmiştir. Polip dokuları, çıkarıldıkları anatomik bölgelere göre burun içi, maksiller sinüs, etmoid sinüs, sfenoid sinüs olarak smıflandınlmıştır. Her gruptan 10'ar tane olmak üzere hazırlanan 40 preparat PAS/Alcian Blue ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Kontrol grubunu ise, septum deviasyonu nedeniyle ameliyat edilen 10 hastanın (7 erkek, 3 kadın) alt konka biyopsilerinden hazırlanan 10 preparat oluşturmuştur. Tüm preparatlarda goblet hücresi, mast hücresi, eozinofiller sayılmış ve epitel tipi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Kitapçı F, The Role of Mast and Goblet Cells in Nasal Polyposis Pathogenesis University of Kırıkkale Faculty of Medicine, Department of Ear Nose and Throat, Specialization Thesis, Kırıkkale, 2004 In this retrospective study, the role of mast and goblet cells in nasal polyposis pathogenesis is investigated. Pathologic preperations of 28 patients (13 male, 15 female) who had nasal polyposis and had undergone endoscopic sinüs surgery (ESC) in University of Kırıkkale Faculty of Medicine, Department of Ear Nose and Throat, were examinated. Polyp tissues were classified as nasal cavity, maxiller sinus, ethmoid sinüs, sphenoid sinus according to their anatomical regions. Fourty preperations (10 in each group) stained with PAS/ Alcian Blue were examined with light microscopy. Control group was composed of the preperations of inferior turbinate biopsy of 10 patientes ( 7 male, 3 female) who had septal deviation surgery. Goblet cell, mast cell and eosinophils were counted and epithelial type determined in each preperation.