Akut otitis medialı çocuklarda (7-36 ay arası) timpanometrik bulgular ve timpanometrinin akut otitis media tanısındaki değeri
Tympanometric findings in children (7-36 months old) with acute otitis media and value of tympanometry in the digonosis of acute otitis media
  1. Tez No: 17765
  2. Yazar: CELALETTİN KOŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
51 ÖZET Nisan 1989 - Nisan 1990 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine müracaat eden, yaşlan 7-36 ay arasında olan, semptomları ve fizik muayene bulguları ile akut otitis media tanısı konulan 104 hasta çalışma kapsamına alındı. Her hastaya timpanometri yapıldı ve otomatik cihazla kan sayımı yaptırıldı. Otoskopik ve timpanometrik tanıların doğruluğunu araştırmak için rastgele yöntemiyle seçilmiş 51 hastaya miringotomi uygulandı. Otoskopik tanılar, timpanometrik bulgular, miringotomi bulguları ile karşılaştırılarak klinisyenlerin otoskopik tanı sensivitesi ve timpanometrik bulguların akut otitis media tanısındaki değeri araştırıldı. Akut otitis medialı çocuk hastalarımızda % 6.5 A, % 2 As %76.5 B, % 11 C, % 4 P patentlinde timpanogramlar elde ettik. Sabit bir şekilde effüzyon bulduğumuz B ve P paternindeki timpanogramlara dayanarak timpanometrinin akut otitis media tanısındaki sinsitivitesini % 80 olarak tesbit ettik. Sonuçlar literatür bilgilerine göre değerlendirildi ve timpanometrinin akut otitis mediada tek başına tanı koyduramayacağı ancak tanıyı destekleyerek veya arındırarak faydalı olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TYMPANOMETRIC FINDINGS IN CHILDREN (7-36 months old) WITH ACUTE OTITIS MEDIA AND VALUE OP TYMPANOMETRY IN THE DIAGNOSIS OP ACUTE OTITIS MEDIA, Children attending the pediatric policlinic at Research Hospital of Atatürk University were eligible for the study if they were 7-36 months of age. 104- pediatric patients with acute otitis media were included in this study, performed between April 1, 1989 and April 1,1990» The diagnoses of acute otitis media were made according to patient symptoms and otoscopic findings. Tympanometry, total blood counting and differential counting were carried out for each patient. We performed myringotomj for 51 patients randomly to confirm the accuracy of otoscopic and tympanometric diagnoses. Distrubution of tympanometric patterns obtained on the 153 ears with acute otitis media were 6,5 A %, 2 Aa %, 76,5 B %>, 11 c %, 4 P %. We calculated test sensivity according to tympanometric criteria considered to be consistent with effusion that are B and P patterns predictive accuracy of tympanometry was 80 %f We discussed the results according to literature and we concluded that total blood counting and differan*- tial counting are unimportant in the diagnosis of acute otitis media and tympanometry alone is not a satisfactory method for the diagnosis of acute otitis media but it can be helpful in refining and clarifying doubtful otoscopic diagnoses.