Spinal aksesuar sinirin korunduğu boyun diseksiyonlarında omuz fonksiyonlarının klinik ve elektrofizyolojik değerlendirmesi
Clinical and elektrophysiological evaluation of shoulder functions after neck dissections preserving accessory spinal nerve
- Tez No: 141916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Spinal Aksesuar Sinirin Korunduğu Boyun Diseksiyonlarında Omuz Fonksiyonlarının Klinik ve Elektrofîzyolojik Değerlendirilmesi Bu çalışmada, spinal aksesuar sinirin (SAS) korunduğu boyun diseksiyonlan sonrasında omuz fonksiyonlarını; objektif klinik fizik muayene, elektronörografi (ENG) bulguları ve sübjektif hasta yakınmaları ile değerlendirme, ayrıca boyun diseksiyonu tipinin ve postoperatif radyoterapi uygulanmasının etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya baş-boyun kanseri ve/veya boyun metastazı nedeniyle tek taraflı selektif veya modifiye radikal boyun diseksiyonu uygulanmış olan 29 hasta dahil edildi. Opere edilen ve edilmeyen (kontrol) taraflardaki elektromyografi bulguları, kas gücü, eklem hareket açıklığı ve omuz eklem ağrı skorları belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical and Electrophysiologycal Evaluation of Shoulder Functions after Neck Dissections Preserving Accessory Spinal Nerve The aim of this study is to evaluate the shoulder functions with objective physical examination, electromyographical findings, and subjective patient complaints; and also to investigate the effect of the type of neck dissections and post-operative radiotheraphy after neck dissections preserving spinal accessory nerve. Twenty-nine patients were involved to the present study to whom unilateral selective or modified radical neck dissection had been performed for their head and neck cancer and/or metastasis to the neck. Electromyographical findings, muscle strength, range of motion, and pain scores of shoulder joint were determined at operated and non operated (control) sides.