Ses kısıklığı etyolojisinde laringofarengel reflü ve reflüye sekonder üst solunum yolu rezistansının değerlendirilmesi
- Tez No: 141917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ses kısıklığı şikayeti bulunan hastalarda laringofarengeal reflünün (LFR) varlığını araştırmak amacıyla 2002-2004 yılları arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalına başvuran 21 hasta ve 14 sağlıklı kontrol grubuna 24 saatlik çift problu pH monitörizasyonu ve ardından reflüye sekonder gelişen larengeal patolojilerin üst solunum yollarında oluşturduğu havayolu direncini belirlemek için spirometrik incelemeler yapıldı. Ses kısıklığı ile birlikte bulunan ve en sık görülen 2 şikayet (9 hasta) %42,8 ile göğüs bölgesinde yanma ve boğaz ağrısı ve/veya yanma idi. Ağız kuruluğu 8 hastada (%38,09), sık boğaz temizleme ihtiyacı ve yutma güçlüğü 7 hastada (%33,33), regürjitasyon tarifleme 6 hastada (%28,57), geniz akıntısı hissi 5 hastada (%23,80), sürekli öksürük, boğazda takılma hissi ve ağızda kötü koku hissi ise 3'er hastada (%14,28) tespit edildi. Larengeal muayene için yapılan endoskopik larengoskopide; 12 hastada pakidermi (%57,14), 6 hastada vokal kord polibi (%28,57), 4 hastada aritenoid ve/veya interaritenoid bölge ödemi (%19,04), 3 hastada vokal kord hiperemisi (%14,28), 3 hastada aritenoid ve/veya interaritenoid bölge hiperemisi (%14,28), 3 hastada vokal kord malignitesi (epidermoid kanser veya instu karsinom) (%14,28), 2 hastada 'kissing nodul' (%9,52), 1 hastada bant ventrikül ödemi, 1 hastada intra kordal kist ve 1 hastada vokal kord lökoplakisi saptandı. Hiçbir hastada subglottik stenoz tespit edilmedi. Kontrol grubunda ise 14 kişinin 5'inde (%35,71) LFR atağı mevcutken farengeal probdaki ortalama atak sayı değerleri toplam zaman için 1,64 (std sp: 3,52), ayakta geçen zaman için 1,50 (std sp: 3,32) ve yatış süresince geçen zaman için 0,14 (std sp: 0,36) olarak bulundu. Ses kısıklığı şikayeti bulunan 21 hastanın 14'ünde (%66,66) LFR atağı mevcutken bu 14 hastanın 13'ünde ayakta LFR atağı ve sadece 5'inde (%23,8) yatış pozisyonunda LFR atağı gözlendi. Tüm hasta grubunun farengeal reflü atak sayı ortalaması toplam süre için 7,24 (std sp: 9,79) (Mann- Whitney U Test, p0,05) olarak bulundu. İndirekt laringoskopi bulgularına göre değerlendirdiğimizde ise; vokal kord polibi olan 6 hastanın 5'inde (%83,33), pakidermisi olan 12 hastanın 8'inde (%66,66), aritenoid ve/veya interaritenoid bölge ödemi olan 4 hastanın 2'sinde (%50), vokal kord hiperemisi olan 513 hastanın 2'sinde (%66,66), aritenoid ve/veya interaritenoid bölge hiperemisi olan 3 hastanın Tinde (%33,33), vokal kord malignitesi (epidermoid kanser veya insitu karsinom) olan 3 hastanın 2'sinde (%66,66), 'kissing nodul' ü olan 2 hastanın l'inde (%50) LFR atağı gözlenirken, bant ventrikül ödemi, intrakordal kist ve lökoplaki olan l'er hastanın ise hiçbirisinde LFR atağı gözlenmedi. Pakidermi, aritenoidlerde hiperemi ve ödem şeklinde sınıflandırdığımız posterior Iarenjit bulgularına sahip toplam 13 hastanın 7'sinde (%53,84) LFR atağı mevcut idi. Solunum fonksiyon testleri sonuçlan değerlendirildiğinde, hasta grubunda FEVı/PEFR>10 olan kişi sayısı 10 (%47,61), FEF%5o/FIF%5o> 1 olan kişi sayısı 15 (%71,42) ve PIF değeri 3 İt/sn nin altında olan kişi sayısı ise 13 (%61,9) idi. Bu üç paremetrenin de pozitif olduğu hasta sayısı 10 (%47,61) idi. Kontrol grubunda ise FEVı/PEFR>10 olan kişi sayısı 1 (%4,76), FEF%5o/FIF%so>l olan kişi sayısı 5 (%23,8) ve PIF değeri 3 İt/sn nin altında olan kişi sayısı ise 0 idi. Bu üç değerin de pozitif olduğu kişi sayısı da 0 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We performed 24 hour double probe pH monitoring to 21 patients and 14 healthy subjects to investigate the presence of laryngopharyngeal reflux (LPR) at the patients applied with the symptom of hoarseness. The study was conducted at Abant izzet Baysal University Duzce Faculty of Medicine department of Otorhinolaryngology between the years of 2002 to 2004. In addition to 24 hour pH monitoring, spirometric evaluation was performed to investigate upper respiratory airway resistance secondary to LPR. The most common stmptoms in addition to hoarseness were heartburn and sore throat in 9 patients (%42,8), mouth dryness in 8 patients (%38,09), frequent throat clearing and difficulty swallowing in 7 patients (%33,33), regurgitation in 6 patients (%28,57), excessive sputum in the throat in 5 patients (%23,8), chronic cough, globus and halitosis in 3 patients (%14,28). By videolaryngoscopy, pachydermia in 12 patients (%57,14), vocal cord polyps in 6 patients (%28,57), arytenoid and/or interarytenoid eodema in 4 patients (%19,04), vocal cord hyperemia in 3 patients (% 14,28), arytenoid and/or interarytenoid hyperemia in 3 patients (% 14,28), vocal cord malignancy (squamous cell Ca or instu Ca) in 3 patients (%14,28), kissing nodules in 2 patients (%9,52), bant ventricul eodema in one patient, intracordal cyst in one patient and vocal cord leukoplakia in one patient were detected in the patient group. None of the patients had subglottic stenosis. LPR attacks were detected in 5 patients of 14 control subjects (%35,71). Average attack number in the pharyngeal probe was 1,64 (std: 3,52) for total time, 1,5 (std:3,32) for upright position, and 0,14 (std:0,36) for supine position. LPR attacks were detected in 14 of 21 hoarseness patients (%66,66). In 13 of 14 these patients experienced LPR in upright position and 5 of them had LPR in supine position. Average attack number in the pharyngeal probe was 7,24 (std:9,79) for total time (Mann- Whitney U Test, p0,05) for supine position. When we evaluated according to the indirect laryngoscopic findings LPR attack was observed in 5 of 6 patients with vocal cord polyps (%83,33), in 8 of 12 patients with pachydermia (%66,66), in 2 of 4 patients with arytenoid and/or interarytenoid eodema (%50), in 2 of 3 patients with vocal cord hyperemia (%66,66), in 1 of 3 patients with arytenoid and/or interarytenoid hyperemia (%33,33), 2 of 3 patients with vocal cord malignancy (squamous 53cell Ca or instu Ca) (%66,66) and in 1 of 2 patients kissing nodule (%50), on the other hand LPR attack was not observed in the patients with leukoplakia, intracordal cyst and bant ventricul eodema. LPR was detected in 7 of 13 patients (%53,84) with posterior laryngytis presenting as pachydermia, arytenoid hyperemia and arytenoid eodema. When the results of spirometric investigations were evaluated, there were 1 0 patients (%47,61) with FEV,/PEFR>10, 15 patients (%71,42) with FEF%5o/FIF%5o> 1 and 13 patients with the value of PIF lower than 3 It/sec (%61,9). There were ten patients (%47,61) with the presence of the three parameters. In the control group, there was 1 patient (%4,76) with FEVi/PEFR>10, 5 patients (%23,8) with FEF%5o/FIF%5o>l and none of patient had the PIF value lower than 3 lt/sec. There was no patient had the presence of the three parameters were positive.