Spinal aksesuar sinirin korunduğu veya korunmadığı boyun disseksiyonlarında hayat kalitesi ve omuz fonksiyonunun değerlendirilmesi
Quality of life and shoulder fuction after neck dissection with of without preservation of spinal accessory nerve
- Tez No: 141928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA GÜLDİKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
48 ÖZET Baş boyun kanserlerinde, hastalığın boyuna yayılımı en önemli prognostik faktörlerden birisidir. Crile, baş boyun kanserlerinde uzak metastazın sık olmadığını, lenfatik yolla boyuna yayılımın daha sık görüldüğünü savunmuştur. Tanımladığı klasik radikal boyun disseksiyonu omuz düşüklüğü ve kunt lokalize edilemeyen ağrı ile karakterize olan omuz sendromuna sebep olmaktadır. Boyun disseksiyonuna bağlı ağrı ve sakatlık, cerrahları fonksiyonu korumak ve daha iyi kozmetik sonuç sağlamak için modifikasyonlara sevk etmiştir. Boyun lenfatik sistemini, altındaki stemokleidomastoid kasından, internal juguler venden ve spinal aksesuar sinirden soyarak yapılan fonksiyonel boyun disseksiyonunu Saurez ilk defa 1961 'de tarif etmiş ve Bocca bu tekniği Avrupa'da popularize etmiştir. Bölgesel rekürrens açısından radikal boyun disseksiyonuyla aynı derecede etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, radikal boyun disseksiyonu ile fonksiyonel boyun disseksiyonu prosedürlerinin hayat kalitesi üzerindeki etkilerini ve trapezius kası EMG incelemesi ile postoperatif kas fonksiyonunu değerlendirerek farklarını göstermeyi amaçladık. Yirmibir hasta ve 42 boyundan oluşan çalışmada, 10 radikal ve 32 fonksiyonel boyun disseksiyonundan oluşan iki grup mevcuttu. Hastalara postoperatif 9. ayda hayat kalitelerini gösteren anket formu uygulandı. Preoperatif, postoperatif 3. hafta, 3. ay ve 9. ayda sağ ve sol boyunda trapezius kası iğne EMG incelemeleri yapıldı. RBD yapılan hastaların hayat kalitesi değerlendirme standart skoru FBD yapılanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu. Ağrı, sertlik ağır ve hafif objeleri kaldırma ve uzanma gibi parametreler RBD'de FBD'ye göre anlamlı dercede kötü bulundu. Postoperatif trapezius kası iğne EMG incelemesinde 3. ve 9. ayda kas fonksiyonu RBD'de FBD'ye göre anlamlı derecede düşük bulundu. Postoperatif radyoterapinin49 trapez kası fonksiyonu üzerine negatif bir ilişki bulunmadı. Sonuç olarak.FBD'nin hayat kalitesi ve omuz fonksiyonu üzerine, RBD'den daha üstün bir prosedür olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
so QUALITY OF LIFE AND SHOULDER FUNCTION AFTER NECK DISSECTION WITH OR WITHOUT PRESERVATION OF SPINAL ACCESSORY NERVE ABSTRACT In this prospective study, we attempted to use objective techniques to measure shoulder disability and compare the differences that occured in patients who underwent RND and FND procedure. Patients were compared on the basis of preoperative and postoperative electromyographic assessment of the trapezius muscle and also postoperative assessment of quality of life (QOL) of them. The study group consisted of 21 patients (42 neck dissections, 10 RND, 32 FND) with 20 men and one woman.“Quality of Life Assessment Form”was applied to all patients at the 9th month postoperatively. EMG examimation was performed preoperatively, and at postoperative 3rd week, 3rd month and 9th month. The quality of life standart score of radical neck dissection group was significantly decreased with respect to functional neck dissection group. Trapezius muscle function loss in RND group was significantly worse than FND group at the 3rd and 9th postoperative month. Physical disability was found to be significantly higher in RND group than FND group. As a result; Functional Neck Dissection was observed to be superior from radical neck dissection in the aspect of quality of life and shoulder function.