Adenotonsillektomi yapılan çocuk hastalarda 6 aylık ve 1 yıllık takip sonuçlarının değerlendirilmesi (izlem çalışması)
- Tez No: 141938
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VII. ÖZET Amaç: Tonsillektomi ve/veya adenoidektominin büyüme ve obstruktif semptomlar üzerindeki etkinliğini göstermek. Gereç ve Yöntem: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran ve adenotonsillektomi tanısı konan toplam 205 çocuk yaş grubu hasta çalışmaya alındı. Non-randomize olarak operasyon (168) ve kontrol (37) olarak iki grup oluşturuldu. Gruplar büyüme ve obstruktif semptomlar açısından birbirleriyle ve kendi içlerinde karşılaştırıldı. İstatistik analizde ki kare, Mann-Whitney-u, Wilcoxon, Mc Nemar, Kruskal Wallis, independent sample t test ve paired sample t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: To show the effects of tonsillectomy and/ or adenoidectomy on body growth and obstuctive symtoms in pediatric patients. Materials and Methods: This study included 205 children who applied ENT Departmant of the Pamukkale University Hospital and were indicated for adenotonsillectomy. Patients were divided into two groups as operation (168) and control group (37) non-randomly. The groups were compared with each other and between the other groups for body growth and obstructive symptoms. Statistical analyses were made with Chisquare, Mann-Whitney-u, wilcoxon, Mc Nemar, Kruskal Wallis, independent sample t test, and paired sample t tests.