Dejerneratif lomber spinal stenozun cerrahi tedavisinde subtotal fasetektominin yeri ve önemi
- Tez No: 141961
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI - ÖZET Dejeneratif lomber spinal stenoz, yaşlı hastalardaki lomber spinal cerrahi uygulamalarının en sık görülen sebebidir. Hastalık, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürürken; Nörojenik intermitan kladikasyo, radiküler ağrı (siyatik), bel, uyluk, bacak ve ayakta duyu kaybına yol açabilir. Dejeneratif lomber spinal stenozun cerrahi prosedürleri aşama aşama gelişme göstermiştir.Günümüzde, minimal invazif spinal cerrahi teknikler anlamlı derecede gelişmektedir.Sımrlı miktarda fasetektomi ile kemik stabilitesinin korunması, diğer tekniklerin otoritesini oldukça sarsmıştır. Hastalığın progresif olması, osteoporoz, diğer hastalıkların varlığı tedaviyi her zaman güçleştirmektedir. Lomber spinal bölgenin dekompresyonu, literatürde oldukça farklılıklar göstermektedir. Dekompresyon, tam veya kısmi olabilir, parsiyel laminektomi ile birlikte kanal genişletmesi olabilir, genişletilmiş lomber laminoplasti, unilateral yaklaşımla bilateral laminotomi veya parsiyel pedikülektomi şeklinde olabilir. Bu çalışmada, kliniğimizde 2000 ve 2004 yıllan arasında dejeneratif lomber spinal stenoz tanısı ile 30 olguya, dekompresif cerrahi yapıldı.Bizim tercih ettiğimiz cerrahi prosedür;“subtotal lateral ve medial fasetektomi, bilateral ligamentum flavum eksizyonu ve posterior instrumentasyon ve fiizy on”dur. Bu çalışmanın amacı, bu tekniğin posterior kemiksel yapılara daha az zarar vererek spinal stenoz cerrahi tedavisinde iyi bir dekompresyon sağladığını göstermek ve klinik sonuçlarımızı literatürdeki diğer tekniklerle analiz etmektir. 47
Özet (Çeviri)
VII -SUMMARY Degenerative Lumbar Spinal Stenosis (DLSS) is the most common diagnosis associated with lumbar spine surgery in elderly. The disease characterized with importantly decreasing in life quality and causing neurogenic intermittent claudication, radicular pain (sciatica), loss of sensation in the back, buttocks, legs or feet. The surgical procedures of DLSS has undergone a gradual evolution. Currently, there is significant interest in the development of minimal invasive spine surgery techniques. It was recognized that preservation of bony stability could be achieved with limited facetectomy and undercutting techniques of dorsal and lateral zones. Its progressive character, osteoporotic changes and other elderly diseases are the factors that made the treatment difficult. Decompression of the lumber spine is very variable in the literature. Decompression may be precise and limited, done with a high powered drill, accompanied by partial laminectomy and canal enlargement, expansive lumbar laminoplasty, unilateral Iaminotomy for bilateral decompression, and partial pedicletomy. In this study we present 30 cases who were operated for treatment of DLSS between 2000-2004 in our clinic by the same surgical team. Our preferred decompression procedure is“subtotal lateral and medial facetectomy, bilaterally excision of ligamentum flavum and posterior instrumentation and fusion”The purpose of this study to describe our technique that affords a good decompression for stenosed spinal canal while minimizing osseous damage to posterior laminas and to analyze the outcomes our results with the other decompression tecniques in the literature. 48