Modifiye evans yöntemi uygulanan ayak bileği lateral instabilitelilerin preoperatif ve postoperatif yürüme analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of parients who underwent modified evans procedure by preoperative and postoperative plantar pressure distrubition assessment
  1. Tez No: 141962
  2. Yazar: UĞUR BARIŞ ÖZKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ATEŞALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VII. TÜRKÇE ÖZET MODIFIYE EVANS YÖNTEMİ UYGULANAN AYAK BİLEĞİ LATERALİNSTABİLİTELİLERİN PREOPERATİF VE POSTOPERATİF YÜRÜME ANALİZİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ : Ayak bileği lateral ligament yaralanmaları, tüm kas iskelet sistemi travmalarının % 15- 20'sini, koşma ve zıplamak sporlar yaralanmalarının yaklaşık % 50'sini oluşturmaktadır. Ayak bileği inversiyon yaralanmaları sıklıkla lateral ligament kompleksinde hasara yol açar. Eğer ilk tam doğru konulmaz ya da yanlış veya yetersiz bir tedavi protokolü uygulanırsa, ayak bileği instabilitesi kaçınılmaz bir hal alabilir Lateral ayak bileği eklemleri stabilizasyonu için ellinin üzerinde cerrahi teknik tarif edilmiştir. Genellikle teknikler tenodez veya rekonstrüktif prosedürler üzerine yoğunlaşmıştır. Her ne kadar tarif edilen bu tekniklerde çıkan sonuçlar olumlu olsa da, morbidite oranı genellikle yüksek çıkmış ve hastalar ayak bilek eklemlerinde hareket kısıtlılığı şikayetiyle karşı karşıya kalmışlardır. Aym zamanda bu tip hastalarda fonksiyonel sonuçlanın zaman içinde de bozulduğu gözlenmiştir. Kasım 2001 -Nisan 2004 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalma başvuran kronik lateral ayak bileği instabiliteli 11 hasta modifiye Evans yöntemiyle cerrahi olarak tedavi edildi..Preoperatif olarak tüm hastalarda pozitif öne çekme testi, talar tilt mevcudiyeti ya da her ikisi birden mevcuttu. Hastaların 9 tanesi preoperatif - postoperatif olarak yürüme analizi labaratuvarmda taban basınç yöntemleriyle değerlendirildi. Literatürle karşılaştırmalı olarak vakalarımızı klinik ve biyomekanik olarak değerlendirdiğimizde, Modifiye Evans tekniğinin anatomik rekonstrüksiyon olanağının bulunmadığı Tip III yaralanmalarda, diğer tenodez tekniklerine göre basitliği ve aym etkinliğe sahip olması nedeniyle seçkin bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Vin. İNGİLİZCE ÖZET EVALUATION OF PATIENTS WHO UNDERWENT MODIFIED EVANS PROCEDURE BY PREOPERATIVE & POSTOPERATIVE PLANTAR PRESSURE DISTRUBITION ASSESMENT Injury to the lateral ligaments oo ankle account for 15% to 25% of all muskuloskeletal injuries and as many as 50% of injuries in sports that require cutting jumping. Inversion injuries often cause tears of the lateral ligament complex of the ankle. If the initial diagnosis is incorrect or the treatment regime implemented in unsatisfactory, poor healing and chronic instability will occur. More than 50 surgical proceures have been described for the treatment of chronic ankle instability. generally most of these techniques were focused on tenodesis or reconstruction procedures. Although the short term results of all the procedures were all satisfying, the high incidence of morbidty was acommon problem and all the patients were suffered by the stiffness of ankle joint in the long term follow up period. Additionally, the functional results were decreased by time. Between November 2001- April 2004, 1 1 patients who had lateral ankle instability were treated surgically by the method od modified Evans in Gülhane Military Medicine Academy Department of Orthopedics and Traumatology. Preoperatively, positive anterior drawer sign and/or talar tilt tests were obtained in all patients.Nine of 1 1 patients were assesed by plantar pressure distribution analysis preoperatively& postoperatively. By discussion of our cases by the help of the literature we suggest the use of modified Evans Procedure because of its simplicity and same effectivity compared to other procedures, in patients with chronic lateral ankle instability who have no chance of anatomical reconstruction because of Type III ligament injury. 34