Femur proksimal kırıklarında pfn(proksimal femoral nail) uygulamalarımızın klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results of OUR PFN (proximal femoral nail) applications in proximal femur fractures
- Tez No: 828718
- Danışmanlar: PROF. DR. ABTULLAH MİLCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı femur proksimal kırıkları nedeniyle proksimal femoral nail (PFN) tespiti ile ameliyat edilen hastalarda; mortaliteye etki eden faktörlerin araştırılması ile çivi kullanımına bağlı gelişen özellikle mekanik ve teknik komplikasyonları ve bu komplikasyonların sebeplerini araştırmak, sıklığı gittikçe artan intertrokanterik kırıklara bağlı morbidite ve mortalitenin sıklığının azaltılması ile hasta sağkalımını ve memnuniyetini artırmak amaçlanmıştır. Yöntem: 01/01/2013 tarihleri ile 01/03/2022 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve femur proksimal kırığı nedeniyle proksimal femoral çivi (PFN) uygulaması yaptığımız 156 hastanın dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 71 hasta ve hastaların verileri çalışmaya alındı. İntertrokanterik kırığı olan hastaların; yaş, cinsiyet, taraf, travma nedeni, ameliyat öncesi süre, ameliyat süresi, ameliyat sonrası süre, intraoperatif kanama miktarı, ASA skorları, Komorbidite sayıları, Singh İndeksleri ve eşlik eden travmaları değerlendirildi. Mortalite oranları ve ilk 6 ay içinde, 6 ay-1 yıl içinde ve >1 yıl üzerinde exitus olan hastalar değerlendirildi, mortalite ile ilişkili faktörler analiz edildi. Radyolojik kırık sınıflaması olarak Evans Jensen sınıflaması, AO/OTA Sınıflaması ve Boyd- Griffin Sınıflaması kullanıldı. Kırık stabilitesi/instabilitesi değerlendirildi. Proksimal femoral nail (PFN) kategorisindeki farklı implant türleri, çivi açıları ve çivi uzunlukları arasında postoperatif klinik ve radyolojik sonuçlar arasındaki farklar tespit edildi. Hastaların redüksiyon kaliteleri Fogagnolo (Modifiye Baumgartner) ve Chang Redüksiyon kriterleri ile değerlendirildi. Vidaların femur başı içerisindeki konumları Cleveland Kadranlarına göre belirlendi ve Tip-Apeks Mesafesi ölçümleri yapıldı. Hastaların kırık taraf çivi tespiti sonrası ve karşı taraf kollodiafizer açıları hesaplandı, sağlam kalçaya göre varus veya valgus farklarına göre gruplandırıldı. Ayrıca 0.05). Revizyon cerrahisi gereken (hepsinde vida sıyrılması/cut-out/cut-through mevcuttu) 10 hasta incelendiğinde; Cleveland kadran yerleşimi 6 hastada AP planda superior (%60) konum, 6 hastada lateral planda posterior (%60) konum öne çıkmaktadır. Fogagnolo redüksiyon kriterleri 6 hastada kötü (%60) olarak değerlendirilmiştir. >25mm Tip Apeks Mesafesi (TAD) ile Vida Sıyrılması (Cut-Through/Cut- Through) komplikasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p=0.029). Vida Sıyrılması olan hastaların ortalama TAD mesafesi; 36.56mm iken, vida Sıyrılması olmayan hastaların ortalama TAD mesafesi; 23.65mm idi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p=0,004). Harris Kalça Skoruna göre %67, Salvati-Wilson Skalasına göre %74 ve Hasta Sözel Memnuniyet Anketi'ne göre %76 başarı sağlandığı tespit edilmiştir. Harris Kalça Skoru, Salvati-Wilson Skalası ve Hasta Sözel Memnuniyet Anketi ile komplikasyon varlığı ve revizyon gerekliliği arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır (p>0.05). Sonuç: Bu çalışmanın amacı, proksimal femur kırıkları nedeniyle proksimal femoral çivi (PFN) fiksasyonu uygulanan hastalarda mortaliteyi ve komplikasyonları etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Kliniğimize 01/01/2013 ile 01/03/2022 tarihleri arasında başvuran 156 hastanın içerme ve dışlama kriterlerini karşılayan 71 hastanın verilerini retrospektif olarak analiz ettik. Hastaların kırık stabilitesini, redüksiyon kalitesini, çivi pozisyonunu, vida pozisyonunu ve komplikasyon durumunu değerlendirmek için çeşitli radyolojik ve klinik kriterler kullandık. Ayrıca, bu faktörlerin mortalite ve komplikasyonlarla ilişkisini analiz etmek için istatistiksel yöntemler kullandık. Sonuçlarımız, kırık stabilitesinin komplikasyon olmaması için önemli bir faktör olduğunu gösterdi (p = 0,04). Bu, daha önce instabil kırıklarda stabil kırıklara göre daha yüksek komplikasyon oranları bildiren önceki çalışmaların bulgularıyla tutarlıdır. Ayrıca, Fogagnolo ve ark. (Modifiye Baumgartner) kriterlerine göre redüksiyon kalitesinin mekanik ve teknik komplikasyonların varlığıyla anlamlı şekilde ilişkili olduğunu bulduk (p = 0,002). Bu da kötü redüksiyon kalitesinin implant yetmezliği ve kaynamama gibi sonuçlara yol açabileceğini öne süren çalışmalarla uyumludur. Ancak, çivi tipi, çivi uzunluğu, çivi çapı, çivi açısı ve lag vida çapı ile komplikasyonların varlığı veya yokluğu arasında anlamlı bir fark bulamadık (p > 0,05). Bu, bazı çivi özelliklerinin PFN fiksasyonunun sonucunu etkileyebileceğini iddia eden bazı çalışmalarla çelişmektedir. Bu farklılığın olası bir açıklaması, çalışmamızdaki küçük örneklem büyüklüğü ve hasta popülasyonunun heterojenliği olabilir. İleri yaş, komorbidite sayısı ve operasyon öncesi geçen süre 1 yıllık mortalite ile yakından ilişkilidir. Kırığın instabil olması ve Fogagnolo redüksiyon kalitesinin kötü olması vida sıyrılması ile ilişkilidir. Hangi implant türü, implant açısı ve çivi çapı olursa olsun, başa giden vidanın konumu santral-santral veya inferior-santral olması, superior ve posterior yerleşimlerden kaçınılması ile Tip Apeks Mesafesinin 25 mm'nin altında kalması mekanik ve teknik komplikasyonlardan korunmada önemlidir. Çalışmamızın sınırlılıkları arasında retrospektif tasarım, küçük örneklem büyüklüğü, kontrol grubunun olmaması ve kısa takip süresi sayılabilir. Bu nedenle, sonuçlarımız dikkatli yorumlanmalı ve bulgularımızı doğrulamak için daha büyük örneklem büyüklükleri ve daha uzun takip süreleri olan ileriye dönük çalışmalara ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, çalışmamız proksimal femur kırıkları nedeniyle PFN fiksasyonu uygulanan hastalarda mekanik ve teknik komplikasyonları önlemek ve mortalite oranlarını azaltmak için kırık stabilitesi ve redüksiyon kalitesinin önemli faktörler olduğunu öne sürmektedir. Bu faktörlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini ve uygun cerrahi tekniklerin uygulanmasını hastaların sağkalımını ve memnuniyetini arttırmak için öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate patients who underwent surgery with proximal femoral nail (PFN) fixation due to proximal femoral fractures; to investigate the factors affecting mortality, especially the mechanical and technical complications that develop due to the use of nails and the causes of these complications, and to increase patient survival and satisfaction by reducing the frequency of morbidity and mortality due to intertrochanteric fractures, which are increasingly common. Method: 71 patients and their data who met the inclusion and exclusion criteria out of 156 patients who applied to our clinic between 01/01/2013 and 01/03/2022 and to whom we applied proximal femoral nail (PFN) due to proximal femoral fracture, were included in the study. Age, gender, side, cause of trauma, preoperative time, operative time, postoperative time, amount of intraoperative bleeding, ASA scores, Comorbidity Scores, Singh Indexes and accompanying traumas of the patients with intertrochanteric fractures were evaluated. Mortality rates and survival times in the first 6 months, 6 months to 1 year or 6-12 months and >1 year were evaluated, and factors associated with mortality were analyzed. Evans Jensen classification, AO/OTA Classification and Boyd-Griffin Classification were used for radiological fracture classification and fracture stability/instability was evaluated. In the proximal femoral nail (PFN) category, differences in postoperative clinical and radiological outcomes were identified among different implant types, nail angles, and nail lengths. The reduction quality of the patients was evaluated with Fogagnolo et al. (Modified Baumgartner) and Chang et al. Reduction criteria. Positions of the patients in the femoral head were determined according to Cleveland Quadrants and tip-apex distance measurements were made. After fixation of the nail on the fractured side and on the contralateral side, the collodiaphyseal angle (CDA) of the patients were calculated and grouped according to varus or valgus differences compared to the healthy hip. Additionally, patients with a CDA 0.05). When 10 patients who required revision surgery (all had screw stripping/cut-out/cut through) were examined; Cleveland quadrant location was superior (60%) in the AP plane in 6 of the patients, and posterior (60%) in the lateral plane in another 6 of the patients. Fogagnolo reduction criteria were evaluated as poor in 6 patients (60%). A statistically significant relationship was detected between >25mm Tip Apex Distance (TAD) and Screw Stripping (Cut Out/Cut-Through) complication (p=0.029). Average TAD distance of patients with Screw Stripping, while the average TAD distance of patients without screw stripping was 36.56 mm, it was 23.65 mm. A statistically significant difference was detected between the two groups(p = 0.004). It was determined that the success rate was 67% according to the Harris Hip Score, 74% according to the Salvati-Wilson Scale and 76% according to the Patient Verbal Satisfaction Survey. No statistically significant relationship was detected between Harris Hip Score, Salvati-Wilson Scale and Patient Verbal Satisfaction Questionnaire and the presence of complications and the need for revision (p>0.05). Conclusion: The aim of this study was to evaluate the factors affecting mortality and complications in patients who underwent proximal femoral nail (PFN) fixation for proximal femoral fractures. We retrospectively analyzed the data of 71 patients who met the inclusion and exclusion criteria out of 156 patients who presented to our clinic between 01/01/2013 and 01/03/2022. We used various radiological and clinical criteria to assess the fracture stability, reduction quality, nail position, screw position, and complication status of the patients. We also used statistical methods to analyze the relationship between these factors and mortality and complications. Our results showed that fracture stability was a significant factor for the absence of complications (p = 0.04). This is consistent with the findings of previous studies that reported higher complication rates in unstable fractures than in stable fractures. We also found that the reduction quality according to the Fogagnolo et al. (Modified Baumgartner) criteria was significantly related to the presence of mechanical and technical complications (p = 0.002). This is in agreement with the studies that suggested that poor reduction quality could lead to implant failure and nonunion. However, we did not find any significant difference between nail type, nail length, nail diameter, nail angle and lag screw diameter and the presence or absence of complications (p > 0.05). This contradicts some studies that claimed that certain nail characteristics could affect the outcome of PFN fixation. A possible explanation for this discrepancy could be the small sample size and the heterogeneity of the patient population in our study. Advanced age, number of comorbidities and time before surgery were closely related to 1-year mortality. Fracture instability and poor Fogagnolo et al. reduction quality were associated with screw stripping. Regardless of the implant type, nail angle and nail diameter, the position of the head screw should be central-central or inferior-central, avoiding superior and posterior placements and keeping the Tip Apex Distance below 25 mm is important in protecting against mechanical and technical complications. The limitations of our study include the retrospective design, the small sample size, the lack of a control group, and the short follow-up period. Therefore, our results should be interpreted with caution and further prospective studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are needed to confirm our findings. In conclusion, our study suggests that fracture stability and reduction quality are important factors for preventing mechanical and technical complications and reducing mortality rates in patients who undergo PFN fixation for proximal femoral fractures. We recommend careful evaluation of these factors and application of appropriate surgical techniques to improve patient survival and satisfaction.