Kullanılmış kızartma yağı ester ürününün dizel yakıtı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of used frying oil as an alternative diesel fuel
  1. Tez No: 14198
  2. Yazar: FÜSUN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
DZET Alternatif yakıt arayışlarının kökeninde kömür, doğal gaz, petrol gibi birincil enerji kaynakları rezervlerindeki azalma, özellikle petrol rezervlerinin bulunduğumuz yüzyıl sonu ile sınırlı olduğunun bilinme si yatmaktadır. Bir yandan dünya nüfusu ve endüstri leşmedeki artış, diğer yandan sözü edilen enerji kay nakları rezervlerinin sınırlı oluşu insanoğlunu yeni enerji girdileri aramaya yöneltmiştir. Rezervleri sı nırlı bu kaynaklar yerine yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları bulunması 2000'li yıllarda doğ-abilecek e- nerji krizi için alternatif olacaktır. Güneş, rüzgar jeotermal, hidrolik, nükleer ve biokütle enerji kaynak larının yenilenebilir olmaları ve çevreyi daha az kir letmeleri en önemli özellikleridir. Artan enerji talebini karşılamada biokütle enerji kaynakları büyük bir potansiyele sahiptir ve bitkisel yağların bir biokütle enerji kaynağı olarak değerlendi rilmeleri günümüz alternatif yakıt seçeneklerindendir. Bu amaçla bu çalışmada kullanılmış kızartma yağla rı metil alkol ile alkaliz reaksiyonuna sokulmuş ve el de edilen ürünün özellikleri dizel yakıtı ile karşılaş tırılarak ülkemiz için değerlendirme olanakları araştı rılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılmış kızartma yağı ve % 99.9'luk saf metanol kullanılmıştır. Alkoliz reaksi yonu 6:1 mol oranında alkol:yağ karışımı ve yağın ağır lıkça % 0.1'i kadar NaOH eklenerek normal basınçta ger çekleştirilmiştir. Reaksiyon ortam sıcaklığında başla tılmış ve alkolün kaynama sıcaklığında (64 C) yürütülmüş tür. Toplam reaksiyon süresi bir saattir. Elde edilen ürün ve bu ürünün dizel yakıtı ile karışımlarının yakıt özellikleri incelenmiş ve bu özelliklerin Petrol Ofisi Garanti Spesif ikasyonları ile karşılaştırılması sonucu bu ürünün dizel yakıtı alternatifi alabileceği saptan mıştır. Bu çalışmada ayrıca kullanılmış kızartma yağı nın alkoliz reaksiyon kinetiği de incelenmiş hız sabit- reaksiyon derecesi kompüterize edilmiş kinetik program ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF USED FRYING DlL AS AN ALTERNATIVE DIESEL FUEL SUMMARY Far fuels and fuel additives crude oil is world wide the predominat source for the time being. The events of 1973 and 1978 indicating possible supply shortage and price explosions far gasoline and diesel fuel have stimulated interest and research in the field of alter native fuels. Those based on renewable energy sources seem to offer particular attractiveness, since solar energy is free of cost and biomass availability is unlimited compared to fassil resources such as crude oil, coal or natural gas. Since the world population increases rapidly, while the reserves of fossil fuels do decline dramati cally the scientist are in search of new energy sources and one of the mast important of these energy sources are the sD-called renewable raw materials. Among them, vegetable oils and fats possess a very important place. Now, there are a lot of researc hes on vegetable oils and fats and especially their applications and evaluations as alternative engine fuels. Vegetable oils are candidates as alternative or emergency fuels for diesei engines. They have heat : contents approximately 90% of that of no:2 diesel fuel, but their use in tha. direct-injection type diesel engine is limited by at least one physical charceteris- tic namely, viscosity. Viscosities of vegetable oils VIarE nearly 1D times that of no:2 diesel fuel. Modern diesel engines have fuel injection systems that are sen sitive np viscasity changes. High viscosity leads to poor atomlzation of the fuel, incomplete combustion, coking of the fuel injectors, ring carbonization and accumulation Df fuel in the lub ricating oil. Unsaturated vegatable oils in the lube oil polymerize and the resulting increased viscosity may cause engine damage leading to frequent uil changes. Solutions to viscosity problem have been approached by four ways: Dilution, microemulsif icatinn, pyrolysis and t ran ses t erif i cat i on. In this study, first of all, oil characterisitcs such as saponification value, acid value, iodine value mere determined. The physical and chemical properties of the oil are shown in table 1 then, used frying oil uas esterified with methanol. Composition of used frying oil and sunflower oil were determined by using flame ionization detector and thin layer chromatography. The fatty acid content of oil uas determined by gas-liquid chromatography. The results are shown in table 2 and 3. Alcahalysis were performed under normal pressure and reaction temperature changed from room temperature ta boiling paint of alcohol during the reaction time (1 hour) in the presence of an alkali catalyst (WaDH). 6:1 (alcohol:oil) molar ratio was applied and 1% NaOH based on weight of oil was added to reaction mixture. TABLE: 1. Some Properties Gf Used Frying Dil Density, 20DC (g/cm3) D.9222 viscasity, 20DC (mm?/s) S8 Refractive index nD 1.V77 Acid value DAD Saponification value ¦ 15D.S5 Iodine value 108.53 Unsapon; matter (ut %) D-55 Hydraxyl value 13.37 Monoglyceride content (wt 50 vnTABLE: 2. Composition Df Used Frying Oil And Sunflower Oil (Ut. %) USED FRYING OIL _5UNFL0bIER OIL TG 96.4769 97.00 DG's 1.903 2.0S MG 2.4327 0.94 TABLE: 3. Fatty Acid Content Of Used Frying Oil And Sunflower Oil (lilt.%) ACID OF OIL USED FRYING OIL SUNFLOWER OIL Palmitic acid (C16) Stearic acid (C18) Oleic acid (C1S:1) Linoleic acid(C1S:2) Linolenic acid (C1S:3) Conversions were investigated by the TLC-FID com bination system (IATROSCAN TH-10). End of the reaction in which 99.9% methyl alcohol was used 67 % conversion was obtained within 60 minutes. The engine fuel properties of the esterif ication products of used frying oil with methyl alcohol were examined by using ASTM test procedure and the results were compared with Petrol Ofisi Diesel Fuel Quality Specifications (TÜPRAŞ). The results are shown in table 4. vma sz cn 01 jjlUH m ° t0 S CO CM en 10 in un l-l Q ID 03 cn eX. tn u in CC CC et cn cC cn tn cn -a c cu rH m Pn qj -P CO UJ SZ -P CU ¦a CU -a fn c ^ . _C JZ aj£ £ 3.H QJ U. 3 E -a QJ cq m ca in ¦ m CM *i3 CM j- tn in v- cm to CO J- -J- in m ai c.h u_ ¦a cu cn =3 rH ? CM UJ CM CO uj ca cd ^ ^ 15 « & 3 S ü. a. CM CM CO CO ? in ca t CD I ? CM ca UJ o a cn m cm J- cm tn =r. -P.H ca Fh cjj UJ 1 CO cn CM E a ? CM I I I CD in c.H in in -p c iH a a. cn c E u a m a cj cu a a. ? tn cm -p.H cn a u cn CJ ca ? w ¦h ¦p -a ca m r3 rH h ta rH cu -H.h > +> +» a cJ cn u c rim h Q CC IX.P c a 3. cn c a m ^ u u cj a a ca a r1 in L1- cu XI E 3 cu c ca ¦p cu u -p c.H a a_ FH 3 a a..p c iH a a. T3 3 a -p c iH a a. sz CD ca rH c a JD FH ca cj E a -p -p a cu n 3 cn u E -H ca cn tr cu cu 3 rH ca u.H tr-.H Fh a rH m cjFinally transesterif icatian kinetics of used fry ing ail was investigated. Di and monoglycerides are the indermediates. Reactions are consecutive and re versible. Rate constant has been determined with com puterized kinetic program. The reaction was of second order and it was also determined with computerized kine tic program.