Kullanılmış kızartma yağı metil esterinin alternatif dizel yakıtı olarak kullanılması
Using methil ester of used oil as a alternative diesel fuel
- Tez No: 139752
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde kullanılan geleneksel enerji kaynakları rezervleri azalmakta ve özellikle bilinen petrol rezervlerinin yakın bir gelecekte tükeneceği belirtilmektedir.Hızla artan nüfus ve endüstrileşme dünya enerji tüketiminde artışa yol açmakta,bunun sonucu olarak ta enerji açısından yeni ve acil önlemlerin alınması zorunlu ortaya çıkmaktadır.Bilinen kaynakların en rasyonel şekilde kullanımı ve yeni-yenilebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi bu önlemlerin başlıcalarıdır.Yeni yenilenebilir enerji kaynakları arasında biyokütlenin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ülkemizde petrol ürünleri tüketiminin büyük kısmım motor yakıtları oluşturmaktadır. Kara taşımacılığı ve tarımda yaygın olarak dizel motorlarının kullanılması,dizel yakıt l^etimindeki payını artırmaktadn. Ülkemiz dizel yakıt üretiminin tüketimi karşılamaktan uzak olması,yeni yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek alternatif dizel yakıtları özellikle önemli kılmaktadır. Yüksek ısıl değerleri ve uygun setan sayılan ile bitkisel yağlar,alternatif dizel yakıtı olarak önemli bir potansiyeldir.Bu konuda yapılacak çalışmalar Türkiye'nin tarımsal potansiyelinin değerlendirilmesi,yakıt tüketiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve ülkemizi gelecekteki yeni enerji teknolojilerine hazırlaması açısından önemlidir. Bu amaçla yapılan çalışmamda kullanılış kızartma yağırım metil esterinin alternatif dizel yakıt olarak kullamlabilirliği araştalmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde kullanılmış kızartma yağı metil esterinin özellikleri ve yapısı belirlenerek; çalışmanın ikinci kısmında ise,motor laboratuarında bulunan Lombardini LDA 450 motoruna yakıt olarak metil ester konularak motor performansı ve egzoz emisyonları araştırılmış ve bulunan değerler motorin ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler :Biyokütle,metil ester,dizel yakıtı,performans,emisyon vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the next few decades tradational energy resources is expected to decrease and especially as known petroilum resources will be exhausted in near future.Overpopulation and industrializm gets through the world big consumption.As a result, is necesseray to get new and emergence prevents.Main prevents are to use known resoursces efficiently and to find new-renewable resources.New-renewable resource which is bio mass has the important role in recently. In our country most of the consumption of petrolium implies engine fuels.Using diesel engines in transportation and agriculture,increases the consumption of diesel fuels.Our country doesn't have enough resources to get consumption so that it is important to produce diesel fuels from renewable resources.To have high heat values and agreeable setan numbers,agriculture oils are high potential for alternative diesel fuels.Investigating agriculture oils will be so important for knowing Turkey's agriculture potential and decreasing to import diesel fuels from other countries. Also this will prepare our country to have new technologies. By taking this as a starting point,the main target of this project is,investigate of used oils as a diesel fuel for diesel engines. At the first section of my project^ tried to explain features and structure of used oiLAt the second section^ made experiments on Lambordini LDA 450 single ciylinder diesel engine which stands in Yıldız Technical University.These experiments are about engine performance and exhaust emissions. After i compared these results with using motorin values. Key Words : Biomass, metil ester,diesel fuel,performance,emission vi