Erişik asetabular displazili hastalarda ganz tipi periasetabular osteotomi sonuçları
The resuts of ganz periacetabular osteotomy in adult acetabular dysplasia patients
  1. Tez No: 142014
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CENTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, Mayıs 1997 ile Ocak 2004 tarihleri arasında erişkin asetabular displazi tanısı konmuş 16 hastanın 19 kalçasına Ganz tipi periasetabular osteotomi uygulandı. Dokümantasyonu olan ve son kontrole gelen 16 hasta çalışma grubuna dahil edildi. Ortalama takip süresi 39 ay (en az 4, en fazla 78 ay) idi ve hastaların tamamı kadındı. Ameliyat oldukları tarihe göre yaş ortalaması 21,7 yıl (en genç hasta 13, en yaşlı hasta 43 yaşındadır) olarak belirlendi. Hastalardaki mevcut displazi, Gelişimsel Kalça Displazisi'ne (GKD) aitti. Sekonder başka bir neden saptanmadı. Son takibe gelen tüm hastalar klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. 19 kalçanın 14'ünde (%74) ameliyat öncesi osteoartrit saptandı ve Severin sınıflamasına göre 1 1 kalçada (%58) grup III, 8 kalçada (%42) grup IV displazi mevcuttu. Ameliyat öncesi, Wiberg'in tanımladığı lateral CE açısı ortalama 5°den 19°e yükseldi (pO.001). Tönnis'in tariflediği asetabular indeks açısı ortalama 21°den 14°ye geriledi (pO.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Periacetabular osteotomy with Ganz technique had been performed to 19 hips of 16 patients having acetabular dysplasia. Mean follow up period was 39 months, ranging between 4 and 78 months. The mean age at operation time was 21,7, ranging between 13 and 43 years old. All the patients had developmental hip dysplasia. Preoperatively osteoarthritis was found in 14 (74%) of 19 hips. 1 1 (58%) of them had group III, and 8 (42%) of them had group IV dysplasia according to Severin classification. The lateral CE angle defined by Wiberg was increased from 5°(mean) to 19° (mean) (pO.Ol).