İlkokul 3. sınıf matematik programına göre, Ankara'da farklı sosyo-ekonomik çevre ilkokullarında sunulan öğretim hizmetinin, programın bilişsel hedeflerini gerçekleştirme yönünden etkililik derecesi
  1. Tez No: 2001
  2. Yazar: SEZİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
58 ÖZET Bu araştırmada, halen uygulanmakta olan ilkokul 3. sınıfı Matematik programına göre, Ankara'da farklı sosyo-ekonomik çevre ilkokullarında sunulan öğretim hizmetinin, programın bilişsel hedeflerini gerçekleştirme yönünden etkililiği araştırılmıştır. Araştırmada, öğretimin etkililiği saptanırken tam- öğrenme yüzdesi ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırma problemi sekiz alt problemden oluşmuştur. Alt problemlerin ifadesi aşağıdaki gibidir. 1. Ankara' daki farklı sosyo-ekonomik çevre ilkokulları 3. sınıflarında sunulan öğretim hizmetinin kavrama düzeyindeki hedefleri gerçekleştirme yönünden etkililik derecesi nedir? 2. Ankara' daki farklı sosyo-ekonomik çevre ilkokulları 3. sınıflarında sunulan öğretim hizmetinin uygulama düzeyin deki hedefleri gerçekleştirme yönünden etkililik derecesi nedir? 3. Farklı sosyo-ekonomik çevre okullarındaki öğretim hizmetinin kavrama düzeyindeki hedefleri gerçekleştirmede ulaşılan öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 4. Farklı sosyo-ekonomik çevre okullarındaki öğretim hizmetinin uygulama düzeyindeki hedefleri gerçekleştirmede ulaşılan öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 5. Öğretim hizmetinin, kavrama düzeyindeki her hedefin davranışlarını gerçekleştirme derecesi nedir? 6. Öğretim hizmetinin, uygulama düzeyindeki her hedefin davranışlarını gerçekleştirme derecesi nedir?59 7. Kavrama düzeyindeki her hedefin davranışlarının farklı sosyo-ekonomik çevre okullarındaki gerçekleştirme dereceleri arasında bir fark var mıdır? 8. Uygulama düzeyindeki her hedefin davranışlarının farklı sosyo-ekonomik çevre okullarındaki gerçekleştirme dereceleri arasında bir fark var mıdır? Araştırmanın denekleri, Ankara' daki üst ve alt sosyo - ekonomik çevrelerden seçilen TED ve Timur İlkokullarından yine random olarak belirlenen birer üçüncü sınıf şubeleridir. Araştırma TED ilkokulunun 42 kişilik 3-A şubesi ile Timur ilkokulunun 25 kişilik 3-B şubesinden toplam 67 denek üzerinde yürütülmüştür. Araştırma Matematik programının Kümeler, Doğal sayılar, Toplama, Çıkarma ve Çarpma konularının en fazla ikişer hedefi ile sınırlı tutulmuştur. Araştırmanın verileri bu konuların tek tek davranışlarını ölçen testten elde edilen erişi puanları ile araştırmanın alt problemlerine yanıt aranmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulguları şöyle özetleyebiliriz : 1. Matematik programının kavrama düzeyindeki hedefleri nin TED ve Timur ilkokullarında kazanıldığı fakat ölçüt olarak alman tam öğrenme sınırı olan 0.80' e TED ilkokulunda ulaşılmasına karşın, kavrama düzeyindeki hiç bir hedef için Timur ilkokulunda ulaşılamadığı görülmüştür. Uygulama düzeyindeki hedeflerinin TED ve Timur ilkokullarında kazanıldığı yine 0.80' e TED ilkokulunda ulaşılırken, Timur'da hiçbir hedef için ulaşılamadığı görülmüştür.60 2. Kavrama düzeyindeki hedefleri gerçekleştirme düzeylerinin farklı sosyo-ekonomik çevrelere göre farklılık gösterdiği a= 0.05 düzeyinde görülmüştür. Benzer şekilde uygulama düzeyin deki hedefler için de aynı sonuç gözlenmiştir. 3, Kavrama düzeyindeki her hedefin davranışlarının kazanılma dereceleri tam öğrenme ölçütü 0.80' e göre genelde TED ilkokulu için ulaşılmışken, Timur İlkokulu için bu sonuç görülmemektedir. Erişilerin anlamlılığının t-testi sonuçları ise genelde TED için anlamlı değilken, Timur İlkokulunda birçoğu an lamlı bulunmuştur. Uygulama düzeyindeki her hedefin davranışları da 0.80 ölçütünde TED İlkokulunda kazanılmışken, Timur'da çoğunluğu bu sınıra ulaşamamıştır. Erişilerin anlamlılığı ise TED İlkokulun da 40 davranışın 16'sı anlamlıyken, Timur İlkokulunda 40 davranışın 30 'u anlamlıdır. Bu sonuçlar bize TED İlkokulunda, birinci uygulamada doğru cevap yüzdelerinin yüksek olması öğrencilerin başlangıçtaki bilişsel yönden hazır bulunuşluk düzeylerinin yeterli olduğunu göstermektedir. Bu sonuç ile anlaşılmıştır ki, öğretim hizmeti TED ilkokulunda öğrenime katkı getirici olmamıştır. Timur ilkokulunda ise öğretim hizmeti etkili olmuş, fakat 0.80 sınırına ulaştırıcı düzeyde olmamıştır. 4. Kavrama ve uygulama düzeyindeki her hedefin davranışlarının sosyo-ekonomik çevreye göre farklılık gösterip göstermediği o= 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilerek farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this research, the effectiveness of the instruction given in the primary school of different socio-economic envi ronments was researched in accordcince with the present Mathematics curriculum applied in primary school third-year classes, from the viewpoint of the realization of the program concerned with cognitive domain. In the research, the percentage of mastery learning has been utilized as the criteria for the effectiveness of the instruction. The research problem consists of eight sub-problems which can be stated as : 1) What is the degree of effectiveness of instruction in terms of the realization of objectives at the comprehension level? 2) What is the degree of effectiveness of instruction in terms of the realization of objectives at the application level? 3. Is there a significant difference between the objectives attained at the comprehension level and the instruc tion given in schools of different socio-economic environments? 4) Is there a significant difference between the objec tives attained at the application level and the instruction given in schools of different socio-economic environments? 5. What is the degree of acquiring of the behaviours62 for each objective at the comprehension level of the ins truction given? 6) What is the degree of acquiring of the behaviours for each objective at the application level of the instruc tion given? 7) Is there a significant difference between the degrees of acquiring the behaviours of each objective at the comprehension levelin schools of different socio-economic environments? 8) Is there a significant difference between the degrees of acquiring the behaviours of each objective at the application level in schools of different socio-economic environments? The subjects of the research were two third-year- classes chosen at random from Türk Eğitim Derneği Vakfı (TED) and Timur Primary School both of which were selected to represent high and low socio-economic environments in Ankara. The research has been proceeded on totally 67 subjects, the 42 of which are pupils in class 3-A in TED and the rest 25 are pupils in class 3-B in Timur Primary School. The research has been applied within the limit of maximum two objectives in each of the topics such as Set(s), Natural Numbers, Addition, Substraction and Multiplication. The data of the research have been obtained from the achievement scores in the test measuring the behavioural objectives mentioned above topics. These data has been utilized to find out solutions to the sub-problems of the research.63 The research findings can be summarized as follows: 1) It has been observed that the comprehension level objectives of Mathematics curriculum have been attained in TED and Timur Primary Schools. But, although 0.80 percentage of objectives at comprehension have been attained in TED, pupils in Timur primary school couldn't managed to score it. No objectives at the comprehension level have been attained in Timur Primary School and while the avarage of 0.80 which also indicates the attainment of objectives of the application level has been attained in TED, no objectives at the same level in Timur Primary School have been achieved, either. 2) It has. been found out that the levels of attaining the objectives at the comprehension level vary in and due to the different socio-economic environments. The same result has also been observed for the objectives of application level in the similar way (a= 0.05). 3) While the degrees of attaining each behavioural objective at the comprehension level has been achieved in TED according to the 'measurement of mastery learning 0.80; this result has not been found out for Timur Primary School. The results of t-test for the significance level of achievement, on the other hand, have not been found significant for TED in general; while most of them have been found significant for Timur Primary School. While the behavioral objectives at the application level have been achieved in TED conveniently to64 the measurement of mastery learning avarage of 0.80, most of the pupils in Timur Primary School have not been able to reach this limit. As far as the significance of achievements is concerned; as the 16 out of 40 behaviours are significant in TED, the 30 out of 40 behaviours are significant in Timur Primary School. These results indicate the fact that the highness of the right answer percentages at the first applica tion in TED shows the sufficiency of the pupils' readiness in terms of cognitive level. This result has shown us that the instruction given at TED has no contrubution (to Mastery Learning). The instructuon, on the other hand, has been effective in Timur Primary School but it has not been so sufficient as to provide the avarage of 0.80. 4) As for the fact that each behavioural objective at the comprehension and application level differentiates in accordance socio-economic environments, it has also been understood that there has been difference at the level of significance of a = 0.05.