Rotator manşet tedavisi gören hastaların genel sağlık ölçüleri ve spesifik ölçüler kullanılarak orta dönem sonuçların karşılaştırılması
Evaluation of midterm results of the patients who rotator cuff treatment by using general health assesment and specific assesment
  1. Tez No: 142013
  2. Yazar: TOLGA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Amaç: Rotator manşet yırtığı olup cerrahi tedavi gören hastaların omuz fonksiyonlarının değerlendirmesinde kullanılan iki skorlama sistemi birbirleriyle karşılaştırılması ve SF-36 ile aralarındaki korelasyonun araştırılmasıdır. Çalışma planı: İ. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1996-2003 yıllan arasında omuz rotator manşet yırtığı tanısı konulan ve ameliyat edilen toplam 21 hasta (3 erkek, 18 kadın. Ortalama yaş 58.4 idi.) üzerinde, olgu seri sunumu şeklinde olan tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Yedi hastanın sol tarafı, 14'ünün ise sağ omuzu tedavi edilmişti. Hastaların ortalama takip süresi 48,09 ay idi. Hastaların omuz fonksiyonlarım değerlendirmede Constant Murley ve UÇLA anketi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Summary Objectives: Our objective is to compare two special questionnaires tnat were used in the assessment of function of shoulder that had rotator cuff rupture and was surgically treated with each other and to compare them with SF-36 questionnaire. Methods: The study included 21 patients (3 males, 18 females. Mean age was 58.4 years) who were surgically treated for rotator cuff rupture at the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty orthopedics and Traumatology Clinic between years 1996-2003. This study type was case series. 7 patient's rupture was on left side, 14 patients' was on right side. Mean follow-up was 48.09 months. The questionnaires that were used in assessment of shoulder functions were Constant - Murley and UCLA. These two questionnaires were compared with each other and then with SF-36 questionnaire by using Pearson correlation analysis methods.