Osteosarkom ve varyantlarının klinik ve radyolojik ayırımı
Clinical and radiological differences of osteosarcome and variants
  1. Tez No: 142036
  2. Yazar: MURAT OTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Osteosarkom, daha çok genç yaş grubunda görülen kemiğin en sık primer malign tümörüdür. Hastalığın hızlı seyri ve kötü prognozu yanında pek çok varyantının bulunması hasta ve hekimleri iyice zorlamaktadır. 1986 -2004 yılları arasında tanı konmuş ve kayıtlarına ulaşılabilmiş 216 hastayı temel alarak osteosarkom varyantlarının klinik ve radyolojik farklılıkları çalışma konusu olarak ele alınmış ve değerlendirilmiştir. 216 hastanın 136 tanesinin erkek olması, hastalığın erkek egemen bir hastalık olduğunu göstermektedir. En genç hastamızın 4 yaşında, en yaşlı hastamızın 75 yaşında olması hastalığın ne kadar geniş bir yaş aralığında seyredebileceğini düşündürse de hastalarımızın yaş ortalaması 17'dir. Çalışmamızda tespit ettiğimiz yaş ortalaması tüm osteosarkom varyantlarının %75'ini oluşturan klasik osteosarkomun 10-20 yaş arasında görülmesi ile uyumludur. Mevcut varyantların kendine has özellikleri yanında hepsinin kemik üretmesi gibi çok önemli bir ortak özellikleri olması, tüm klinik ve radyolojik tetkiklere rağmen tam konusunda soru işareti olan vakalarda, biopsinin önemini hatırlatmalıdır. 174
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is the most frequent primary malignant tumor of bone and seen mostly in young adults. Having rapidly progress and poor prognosis is some of the caharacteristics of this disease. Beyond these features having many varyants of this disease makes both patients and doctors confused. Our study consists 216 patients which has been diagnosed between 1986-2004. in this study we evaluated the clinical and radiological differences between the varyants of osteosarcoma. 136 patients were male in and this showed us the gender dominancy. Our youngest patient was 4, and the oldest patient was 75 years old. This range shows us that we can see this disease in every decade but the mean avarage age of our all patients was 17 and it is more valuable as a data because 75% of osteosarcomas are classical osteosarcomas and it is seen mostly between in first decade. As we mentioned in the text in details, varyants have many different features, but when we take care at the pathogenesis we will see that all of the varyants are bone producing tumors. The latter feature must make surgeon not to forget biopsy as a diagnostic method, if he could not manage to put the diagnosis with clinical and radiological studies. 175