Osteosarkom tanısı alan hastaların geriye dönük klinik ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 907432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Osteosarkom, çocukluk çağında en sık görülen primer malign tümörüdür. Bu çalışmada, kliniğimizde takip ve tedavisi yapılan hastaların verileri kullanılarak, prognostik faktörlerin sağkalım ile ilişkisini ve tedavi sonuçlarını incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniğine 1 Ocak 2000-1 Ekim 2023 tarihleri arasında başvuran ve osteosarkom tanısı alan hastalardan verilerine ulaşılabilen ve 18 yaşın altındaki çocuk hastalardan 51 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, tümör bölgesi ve büyüklüğü, tümör histopatolojik yanıtı, metastaz, nüks, progresyon, verilen tedaviler, uygulanan cerrahi, tedavi yan etkileri ve prognostik faktörlerin sağkalım ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Osteosarcoma is the most common primary malignant tumor in childhood. In this study, we aimed to investigate the relationship between prognostic factors and survival, as well as treatment outcomes, using data from patients who were followed and treated at our clinic. Patients and Methods: In our study, data were collected from 51 patients who were diagnosed with osteosarcoma and had their information accessible, among those who presented to the Pediatric Oncology Clinic at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2000, and October 1, 2023, and were under 18 years of age. We examined the relationship between survival and various factors such as patients' age, sex, tumor location and size, tumor histopathological response, metastasis, recurrence, progression, treatments administered, surgeries performed, treatment side effects, and prognostic factors. A p-value of