Gebelikte böbreküstü bezinin (GI.suprarenalis) ince yapısı
The adrenal gland in pregnancy: Em and light mikroscopy studies
  1. Tez No: 142060
  2. Yazar: ÖZGÜR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. TAHİR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gebelikte, metabolik yükün artmasına koşut, annenin tüm endokrin bezlerinde reaksiyon gözlenmektedir. Bu nedenle, çalışmamızda gebelikte ortaya çıkan hormonal değişimlere koşut olarak adrenal kortekste oluşabilecek yapısal değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Wistar tipi dişi sıçanlardan dört grup oluşturuldu; 1. grup: kontrol, 2. grup: 6 günlük gebe, 3. grup: 12 günlük gebe, 4. grup: 18 günlük gebe. Gruplardan alman böbreküstü bezi dokuları alışılmış elektron mikroskop izleme yöntemlerinden geçirilerek blok haline getirildi. Kaim kesitler toluidin mavisi ile boyanarak foto-ışık mikroskopta değerlendirilirken, ince kesitler uranil asetat-kurşun sitrat ile boyanıp Carl Zeiss EM 900 mikroskopta incelendiler. Gebeliğin 6. gününde korteksteki parankimal hücrelerde lipit damlacıklarının sayıca ve hacimce arttığı, sitoplazmada lipofuksin pigment granüllerinin çoğaldığı izlendi. 12. günde granülsüz endoplazmik retikulum tubulleri dar ve kısaydı, lipit damlacıkları boldu. Golgi bölgesi oldukça aktif idi. 18. günde ise parankimal hücrelerde lipit birikiminin azaldığı, Golgi bölgesinin gelişkin olduğu saptandı. Granülsüz endoplazmik retikulum tubuluslan oldukça fazla idi. Çekirdeklerde belirgin bir şekil değişimi ilgiyi çekti. Sonuç olarak, gebe sıçanların böbreküstü bezinde gebeliğin farklı dönemlerinde çeşitli yapısal değişiklikler saptanmıştır. Bu değişikliklerin, gebelikte artan östrojen hormonunun etkisiyle böbreküstü bezinden, hipofîzden ve ayrıca plasentadan salgılanan adrenokortikotropik hormonun böbreküstü bezi korteksini uyarmış olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In pregnancy, parallel to increasing of metabolic loading, reactions of whole endocrin glands of mother, were observed. For this reason, in our study, we aimed to determine adrenal gland cortex' structural changes that occur parellel to hormonal changes in pregnancy. In this study, four groups of wistar type rats were formed. First group was control and the othes organized as, second groups was 6 days pregnant, third goup was 12 days pregnant and fourth group was 18 days pregnant groupsAdrenal gland tissues, that taken from all groups were become blocks by using ordinary electron microscobic preparation methods. This sections were stained with toluidin blue then they were investigated in light microscope, thin sections were stained with uranyl asetate and lead citrate and then they were investigated in Carl Zeiss EM 900 microscope. In the sixth day of pregnancy, increasing of number and volume of lipit droplets in cortical parencyhmal cells and increasing of intracytoplazmic lipofuscin granules were determined. Smoth endoplasmic reticulum tubules were narrow, short and much more lipid droplets were observed. In the 12. day of pregnancy Golgi region was so active. în the 18. day of pregnancy decreasing of lipid accumulation in parenchymal cells and well developed Golgi region were observed. Smooth endoplazmic reticulum tubules were well developed. Changes of nuclear shape were clearly determined. As a result, various structural changes in pregnant rats adrenal glands in differnt period of precnancy were observed. The reason of this changes may be the effect of increasing estrogen hormones in precnancy to secrete adrenocorticotropic hormone from adrenal gland, hypophiysis and also placenta, that stimulate adrenal gland cortex and this changes may be reversible in postnatal period.