Stereotaktik nöronavigasyon klinik uygulama
Stereotactic neuronavigasyon clinical practices
- Tez No: 142131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
9. ÖZET Stereotaksik Nöronavigasyon: Klinik uygulamalar Cerrahinin her alanında olduğu gibi nöroşirurji operasyonlarında da cerrahın operatif oryantasyonunun tam ve doğru olarak sağlanabilmesi, lezyon yerleşiminin tam tespit edilerek cerrahi sırasında çevre dokulara zarar vermeden sadece lezyonun eksizyonu temel hedefimizdir. Bu kranial vakalarda olduğu gibi spinal vakalarda da geçerlidir. Minimal invaziv nöroşirurjide Stereotaksik cerrahi bu problemleri aşmada önemli aşamalar kaydetmiştir. Özelikle son on yıl içinde geliştirilen ve günümüzde dünyanın birçok merkezlerinde rutinde kullanılan stereotaksik nöronavigasyon sistemi stereotaksi başlığı olmaksızın ameliyat sırasında kullanılabilen ve görüntü eşliğinde lokalizasyonu birebir sağlayan bir sistemdir. Bu çalışmada nöronavigasyon sisteminin tarihçesi, teknik olarak çalışma prensipleri, operatif uygulaması anlatılmış ve kliniğimizde nöronavigasyon sisteminden faydalanılarak öpere edilen 158 hastanın klinik sonuçları değerlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: navigasyon tekniği, nöronavigasyon, klinik uygulamalar. 57
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY Stereotactic Neuronavigation: Clinical Practices. The basic aim of neurosurgical operations is exact and correct orientation and absolute localization and excision of the lesion without damaging the normal structures. This aim is also valid for spinal lesions stereotactic neurosurgery gain so much advantages in minimal invasive neurosurgery. Stereotactic neuronavigation is commenly used in neurosurgical practice during last decate in multipl centers.This system provides precise localization of the lesions understereotactic conditions and improves the orientation of the neurosurgeon to the pertinent anatomical structures. We report the historical perspective, operative technique and clinical application of the Neuronavigation Systems, with this study. KEY WORDS: Navigation's tecnique, Neuronavigation, Clinical practices. 58