Fonksiyonel stereotaktik nöronavigasyon
Functional stereotaktik neuronavigation
  1. Tez No: 165380
  2. Yazar: YAHYA CEM ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
64 6- ÖZET: Fonksiyonel Stereotaksik Nöronavigasyon Cerrahinin her alanında olduğu gibi nöroşirurji operasyonlarında da cerrahın operatif oryantasyonunun tam ve doğru olarak sağlanabilmesi, lezyon yerleşiminin tam tespit edilerek cerrahi sırasında çevre dokulara zarar vermeden sadece lezyonun eksizyonu temel hedefimizdir. Özellikle“eloquent”kortikal sahalara yakın lezyonların cerrahisinde buraların korunması postoperatif dönemdeki yaşam kalitesi için büyük önem taşımaktadır. Minimal invaziv nöroşirurjide Stereotaksik cerrahi bu problemleri aşmada önemli aşamalar kaydetmiştir. Özelikle son on yıl içinde geliştirilen ve günümüzde dünyanın birçok merkezlerinde rutinde kullanılan stereotaksik nöronavigasyon sistemi ve buna eklenmiş fonksiyonel haritalama tekniklerinden f- MRI stereotaksi başlığı olmaksızın ameliyat sırasında kullanılabilen ve görüntü eşliğinde lezyon ve“eloquent”sahayı eş zamanlı gösteren bir teknik olarak nöroşirurji pratiğindeki yerini almıştır. Bu çalışmada nöronavigasyon sisteminin tarihçesi, teknik olarak çalışma prensipleri.fonksiyonel haritalama teknikleri ve özellikle f-MRI ile operatif f-NN uygulaması anlatılmış ve kliniğimizde fonksiyonel nöronavigasyon sisteminden faydalanılarak öpere edilen 37 hastanın klinik sonuçları değerlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: navigasyon, fonksiyonel MRI, fonksiyonel nöronavigasyon, beyin haritalaması, beyin tümörleri
Özet (Çeviri)
65 7- SUMMARY: Functional Stereotactic Neuronavigation The basic aim of neurosurgical operations is exact and correct orientation and absolute localization and excision of the lesion without damaging the normal structures. Especially when operating the lesions near to“eloquent”cortical areas, prenvention of these areas from damaging will so much interfere with the postoperative life quality of the patient. Stereotactic neurosurgery gain so much advantages in minimal invasive neurosurgery. Stereotactic neuronavigation and functional MRI itechnic s commenly used in neurosurgical practice during last decate in multipl centers. This system provides precise localization of the lesions and their relation with the“eloquent”cortical areas under stereotactic conditions without any frame and improves the orientation of the neurosurgeon to the pertinent anatomical structures. We report the historical perspective, operative technique and clinical application of the Functional Neuronavigation Systems, with this study. KEY WORDS: Navigation technique, Functional MRI technique, Functional Neuronavigation, Brain Mapping, brain tumors.