Şizofreni hastalarında MRS ölçümleri ve psikometrik değerlendirmelerle ilişkisi
Relationship between MRS measurement and psychometric evaluation in schizophrenic disorder
  1. Tez No: 142165
  2. Yazar: SÜHEYLA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni tanısı alan olgularda bilateral medial prefrontal korteks ve sol nukleus akkümbensteki nöronal etkilenmenin hastalık seyri ve ilaç kullanımıyla ilişkisi araştırıldı. Gereç ve yöntem: Şizofreni tanısı almış ve halen tedavi görmekte olan 1 1 hasta ve 1 1 sağlıklı bireyde belirtilen bölgelere MRS uygulandı. MRS ölçümlerinde nöronal olaylara duyarlı NAA, Cho ve kreatine oranlan değerlendirildi. Hasta ve sağlıklı grup arasındaki farklılık Mann- Whitney U testi ile araştırıldı. Hastaların hastalık sürecinden etkilenme derecesi, var olan belirtilerin şiddeti psikometrik Kısa Psikiyatrik Ölçüm Skalası, Pozitif Semptom Derecelendirme Ölçeği, Negatif Semptom Derecelendirme Ölçeği testleriyle ölçüldü. MRS ölçümleri ve psikometrik skorlar arasında korelasyon Spearman's rho testi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, relationship between illness process, medication and neuronal influence is aimed to be investigated in the left nucleus accumbens and bilateral medial prefrontal cortex of schizophrenic patients. Material and Method: Eleven healthy volunteers and 11 patients with schizophrenia have undergone MR spectroscopy. N-acetyl aspartate and choline which are proposed to be sensitive to neuronal processes, were measured via MR spectroscopy. Difference between healthy and patient groups were analysed by Mann- Whitney U test. Influences of the ongoing process and symptom severity of the disorder were evaluated by psychometric Brief Psychiatric Rating Scale, Positive Symptoms Rating Scale, Negative Symptoms Rating Scale. Correlation between MR spectroscopy values and psychometric scores was analysed by Spearman's rho test.