Hemodiyaliz, periton diyalizi ve böbrek nakil hastalarının ölüm nedenleri, hastanede yatış süreleri ve hasta sağkalımı bakımından karşılaştırılması
- Tez No: 142187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği (KBY); sağlam nefronların geri dönüşümsüz kaybından kaynaklanan endokrin ve ekzokrin böbrek işlevlerindeki kalıcı bozukluk olarak tanımlanır. Hemodiyaliz (HD), periton diyalizi (PD) ve böbrek naklinden (BN) oluşan renal replasman tedavileri (RRT) son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) sahip hastaların sağkalımını artırır ve bir çok vakada iyi bir yaşam kalitesi sağlar. RRT' lerde ölüm, sağkalım ve hastanede kalma süreleri ileri yaş, anemi, diabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar, eşlik eden diğer hastalıklar, KBY' nin nedeni, nefroloji uzmanına geç yönlendirilme, kalıcı damara ulaşım yolunun yokluğu, enfeksiyonlar, düşük serum albumin düzeyi, yetersiz diyaliz ve kötü beslenme durumunun varlığından önemli derecede etkilenir. Bu çalışmada RRT lerde (ı) ölüm nedenlerini (ıı) hasta sağkalımını (m) hastanede kalma süresi ve sayısını karşılaştırdık. Bu çalışmaya 87 HD, 97 PD ve 103 BN hastası alındı. Hastalara ait bilgiler hastane dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Hemodiyaliz hastaları PD ve BN hastalarına göre daha yaşlıydı. İlave olarak HD hastalarında eşlik eden hastalık sayısı daha fazlaydı. Enfeksiyonlar HD (%45) ve BN (%54.6) hastalarında en sık ölüm nedeniydi. Buna karşılık kardiyovasküler hastalıklar PD (%50) hastalarında en sık ölüm nedeniydi. Çalışma süresince HD, PD ve BN hastaları arasında ölüm oranlarında önemli farklılıklar gözlenmedi. Periton diyaliz grubunda hastanede kalma süresi ve sayısı diğer iki gruba göre belirgin olarak düşüktü. Hemodiyaliz, PD ve BN gruplarında sağkalımları karşılaştırdık. HD hastalarında birinci, beşinci ve 10. yıl sonunda sağkalım oranları %84, %55 ve %30; PD hastalarında birinci, beşinci ve 10. yıl sonunda sağkalım oranları %93, %81 ve %59 ve BN hastalarında birinci, beşinci ve 10. yıl sonunda sağkalım oranları %95, %81 ve %77 olarak bulundu. Bizim sonuçlarımız; enfeksiyonların HD ve BN hastalarında, kardiyovasküler hastalıkların ise PD hastalarında en sık ölüm nedeni olduğunu ve sonuçta ölüm oranlarının tüm gruplarda benzer olduğunu göstermektedir. Hastanede kalma süresi ve sayısı PD grubunda belirgin olarak daha azdır ve BN grubunda sağkalım HD ve PD grubundan daha iyidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic renal failure (CRF) is defined as permanent impairment of exocrine and endocrine functions of kidneys caused by irreversible loss of functioning nephrons. Renal replacement therapies (RRT) namely hemodialysis (HD), peritoneal dialysis (PD) and renal transplantation (RT) prolong the survival of patients with end- stage-renal-disease (ESRD), and, in most cases improves the quality of life. Mortality, survival and hospitalization in RRT was significantly influenced by the presence of advanced age, anaemia, diabetes mellitus, cardiovascular diseases, coexistence of other diseases, causes of CRF, delayed referral to nephrologist, lack of permanent vasculer acces, infections, low serum albumin level, inadequate dialysis and poor nutritional status. In this study, we compared: (i) the causes of death (n) patient survival (in) the number and duration of hospitalization in patients treated with different modalities of RRT. Eighty-seven HD, 97 PD and 103 RT patients were enrolled into the study. Patients' data were collected retrospectively from the hospital records. HD patients were older than PD and RT patients. Additionally, comorbid conditions were observed more freqently in HD group than PD and RT patients. Infection was the most frequent cause of death in HD (45%) and RT (54.6%) patients. However, cardiovascular problems were the leading cause of death in PD (50%) patients. Mortality rates were not different from each other in all modalitites. In the PD group; number and duration of hospitalization were significantly lower than that of the other two groups. When patient survival rates were compared in HD, PD and RT groups. For HD patients, survival rates at the end of the first, 5th and 10th years were 84%, 55% and 30% respectively; for PD patients, survival rates at the end of 1st, 5th and 10th years were 93%, 81 % and 59% in order; and for RT patients, survival rates at the end of 1st, 5th and 10th years were 95%, 81% and 77% respectively. Our results showed that; infections are the most frequent cause of death in the HD and RT patients, on the other hand, cardiovascular diseases are the most common cause of death in PD patients, and finally mortality rates were found to be similar in all groups. Number and duration of hospitalization were significantly lower in PD group when compared to the others. Survival rates in RT group was better than that of HD and PD group.