Böbrek nakilli hastalarda sitomegalovirus (CMV) infeksiyonu sıklığı, risk faktörlerinin değerlendirilmesi, uzun dönem greft ve hasta sağ kalımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 428840
  2. Yazar: ORHAN KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TÖZ, DOÇ. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), çeşitli hastalıklara bağlı olarak nefronların ilerleyici ve düzelmesi mümkün olmayan kaybı ile karakterize bir sendromdur. KBY'de glomerüler filtrasyon hızı (GFH)'nın 15 ml/dk/1.73 m2 nin altında olması son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olarak adlandırılır. SDBY'de hastaların yaşamlarını sürdürebilmeleri periton diyalizi, hemodiyaliz ve böbrek naklini içeren renal replasman tedavilerinden biriyle mümkün olur. Böbrek transplantasyonu SDBY'nin en seçkin tedavi yöntemidir. Günümüzde etkin immünsupresif ilaçların kullanıma girmesine rağmen, böbrek nakli, greft fonksiyonunun geri dönüşümsüz kaybı ile sonuçlanabilen pek çok komplikasyonla ilişkilidir. Greft kaybının en sık rastlanan nedenleri ölüm ve kronik rejeksiyondur. Ülkemizde Türk Nefroloji Derneği'nin yayınladığı 2013 yılı diyaliz ve transplantasyon kayıtlarında, infeksiyonların en önemli ölüm nedeni olduğu (%51,4) saptanmıştır. Tüm solid organ nakli alıcılarında en sık görülen viral infeksiyon etkeni sitomegalovirüs (CMV)'dir . Böbrek nakli sonrası; uygulanan immünsupresif ilaçlar, indüksiyon veya rejeksiyon tedavisi için antilenfosit antikorların kullanımı, yaş, eşlik eden hastalıklar ve nötropeni varlığı, CMV infeksiyonu için risk faktörleridir. Renal transplant alıcılarında CMV infeksiyonu/hastalığı akut rejeksiyona, greft disfonksiyonuna, oportünistik infeksiyonlara ve malignitelere neden olabilir. Ayrıca CMV kardiyovasküler hastalık ve kronik greft rejeksiyonu ile ilişkilidir. Günümüzde tüm böbrek nakli alı¬cılarında (negatif CMV serolojisine sahip alıcı ve vericiler dışında) nakilden sonraki en az 3 ay boyunca ve T hücre eksiltici antikor tedavisi sonrasında 6 hafta boyunca CMV infeksiyonu için oral gansik¬lovir veya valgansiklovir ile kemoprofilaksi yapılması önerilmek¬tedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek nakli yapılmış hastalarda sitomegalovirüs (CMV) infeksiyonu sıklığı, risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve uzun dönem greft ve hasta sağ kalımı üzerine etkisinin retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure / Chronic kidney disease (CKD), is an irreversible and progressive disease caused by many contributing diseases with complex factors that cause nephron damage. CKD with a GFR less than 15 ml/min is called end stage renal disease (ESRD). Treatment for ESRD has to involve periton dialysis, hemodialysis or kidney transplant to sustain patients' life. Renal transplantation is the most prominant modality to cure ESRD. Even though the existence of effective immunosuppressive therapy in today's world the renal transplantation can be complicated with lots of irreversible consequences, which can end up with loose of graft's function. The most common reason of graft loose is death and chronic rejection. Up to the published 2013 dialysis and transplantation records of Turkish Nephrology Association in our country the infections are estimated to be the major cause (%51,4) of death. Cytomegalovirus (CMV) is the most common viral pathogen in all solid organ transplant recipients. After kidney transplantation the immunosuppressive therapy, antilymphocytic anticors for induction or rejection therapy, age, co-occuring diseases, existence of neutropenia are the risk factors for a CMV infection. CMV infection on kidney transplant recipients can cause acute rejection, graft disfunction, opportunistic infections and malignancies and besides CMV infection is associated with cardiovascular diseases and chronic graft rejection. Today it is recommended to use oral gancyclovire or valgancyclovire for chemoprophylaxis for the CMV infection after all kidney transplantations (except CMV serology negative donors and recipients) at least for a duration of 3 months and after all registration of T-cell reducing antibody at least for a duration of 6 weeks. In this study it is aimed to search retrospectively kidney transplant recipients in Ege University the frequency of CMV infection, risk factors and the effect on long term graft and patient survey.