Serebral ve serebellar infarktlar'da manyetik rezonans görüntüleme
MR findings of cerebral-cerebellar infarcts
  1. Tez No: 142214
  2. Yazar: MEHMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUR UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET: MR görüntüleme, intrakranial patolojilerin değerlendirilmesinde, son derece yararlı ve noninvazif bir tanı yöntemidir. Öte yandan MR görüntüleme ile intraserebral kanama ve tumoral hadiselerle karışabilecek infarkt olgularının başarılı bir şekilde ayırıcı tanısı yapılabilmektedir. Bu amaçla, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Ana Bilim Dalında 58 hastaya MR görüntüleme tetkiki uygulandı. Serebral-serebellar infarktlar, belirli bir yöntem çerçevesinde; lokalizasyon, ödem ve kitle etkisi, tutulan arteriyel sistem infarktın evresi, beraberinde bulunan periventriküler hiperintensiteler, hemorajik değişiklikler ve ilave bulgularla birlikte MR görüntülemedeki sinyal özellikleri açısından incelendi. Serebral-serebellar infarktlarda, zamana bağlı olarak oluşan değişikliklerin MRG sinyal intensitelerini doğrudan etkilediği ve böylece infarktların evrelendirilmesinin mümkün olduğu görüldü. Bu şekilde serebral-serebellar infarktların akut, subakut ve kronik olarak evrelendirilmesinin yapılabileceği gösterildi. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında bu bulguların ve tutulan arteriyel sistemlerin dağılımının önemli ölçüde uyumluluk sağladığı belirlendi. Sonuç olarak, serebral-serebellar infarktların tanı ve takibinde BT'nin yanısıra noninvazif bir yöntem olan MR görüntülemenin, vazgeçilmez bir diagnostik yöntem olduğu kanaatine varıldı. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY: MR appearance at the evaluation of intracranial pathology is extremely useful and a non-invasive method of diagnosis on the other hand, the differential diagnosis of infarct phenomenons is successfully done which is faced with MR appearance, intracerebral bleeding and tumour incidents. For this reason, the examination of MR appearance, has been carried out to 58 patients at Radiodiagnostic Section of Medical Faculty, Dicle University. Cerebral - cerebellar infarcts in a systematic frame, location, oedema and the effect of mass, the stage of arterial system which is kept, with periventricular hiperintesities, the hemorrhagic changes and with additional diagnosis, the special features of the signal of MR appearance have examined. It has been found that at cerebral - cerebellar infarcts the changes happening depending on the time directly affect MR signal intensities and so it is possible to stage the infarcts. It has been shown that it is possible to stage the cerebral - cerebellar infarcts as acute, subacute and chronic. It is also examined that the findings and the distribution of the arteriel systems are easily adapted when it is compared with literature knowledge. As a result, it has been convinced that for the diagnosis and following of the cerebral - cerebellar infarcts beside CT, MR appearance which is non-invasive method is a diagnostic method. 89