Pulmoner emboli tanısında multi dedektör BT pulmoner anjiografi ve ventilasyon perfüzyon sintigrafisinin karşılaştırılması
Comparison between multi detector CT pulmonary angiography and ventilation perfusion scintigraphy in the diagnosis of pulmonary embolism
- Tez No: 142255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET AMAÇ: Pulmoner emboli tanısında multi-dedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) anjiografi ve ventilasyon-perfüzyon sintigrafisinin (V-P sintigrafi) etkinliğinin karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Pulmoner emboli (PE) şüphesi ile kliniğimize gönderilen 39 hastaya (17 erkek, 22 bayan, yaş ortalaması 54,2), hastaneye başvurusundan sonra 48 saat içerisinde MDBT anjiografi (120 kV, 150 mAs, pitch 1.25, kesit kalınlığı 4X1.3 mm, scan time 0.5 sn.) ve V-P sintigrafi incelemeleri yapıldı. MDBT anjiografi ve V-P sintigrafi incelemeleri ile pulmoner emboli tanısı konulmayan hastalar en az 3 ay klinik olarak takip edildi. Son tamlara klinik, radyolojik ve sintigrafik bulgularla ulaşıldı. MDBT anjiografi ve V-P sintigrafi incelemeleri pulmoner emboli tanısı ve lokalizasyonu açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. BULGULAR: 39 hastanın 20'sine (%51,3) PE tanısı konuldu ve 19 hastada (%48,7) PE izlenmedi. PE tanısının belirlenmesinde ince kolimasyon MDBT anjiografinin duyarlılığı %95 (19/20) ve özgüllüğü %100 (19/19)'dü. V-P sintigrafisinin duyarlılığı %65(13/20), özgüllüğü %58(1 1/19) olarak bulundu. SONUÇ: MDBT, PE tanısında V-P sintigrafisinden daha değerlidir ve PE saptanmayan hastaların ayırıcı tanısında ek bulgular sağlar. MDBT, PE değerlendirilmesinde ilk görüntüleme yöntemi olmalıdır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE: We compared the effectiveness of multi-detector row computed tomography (MDCT) angiography and ventilation- perfusion scintigraphy in the diagnosis of acute pulmonary embolism (PE). MATERIALS AND METHODS: Thirty-nine patients (17 men, 22 women, mean age of 54,2), in whom acute PE was suspected, underwent MDCT (collimation, 4 x 1,3 mm; pitch, 1.25; scanning time, 0.5 second, 120 kV, 150 mAs) and Ventilation-Perfusion scintigraphy (V-P scintigraphy) within 48 hours after the hospital admission. Patients in whom pulmonary embolism was not found at both MDCT and V-P scintigraphy were clinically followed up at least 3 months. The final diagnosis was reached according to clinical, radiological and scintigraphy findings. MDCT and V-P scintigraphy findings were compared with each other in terms of presence and location of pulmonary embolism. RESULTS: Final diagnosis for the 39 patients were pulmonary embolism in 20 (51,3%) and no pulmonary embolism in 19 (48,7%). The sensitivity of MDCT and V-P scintigraphy in the detection of PE was 95% (19 of 20); and 65% (13 of 20). The specificity of MDCT and V-P scintigraphy was 100% (19 of 19) and 58% (11 of 19). CONCLUSION: MDCT is more accurate than V-P scintigraphy in the diagnosis of acute PE. Additionally, MDCT provides the differential diagnoses for patients without PE. MDCT should be considered the first imaging modality in the assessment of PE. 49