Akut pulmoner tromboemboli'li olgularda midregional proadrenomedullin (MR-PROADP) ve mid-regional pro-atrial natriuretic peptid (mr-proanp) düzeyleri
Midregional proadrenomedullin (mr-PROADP) and midregional pro-atrial natriuretic peptid (MR-proanp) levels in cases with acute pulmonary tromboembolism
  1. Tez No: 542234
  2. Yazar: ÖNSEL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pulmoner embolizm, hemostatik dengenin bozulduğu, morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken tanı ve prognostik süreçle ilgili yeni belirteçlere ihtiyaç vardır. Bizim çalışmamızda yeni kardiyak belirteçlerden olan Midregional Proadrenomedullin (MR-proADM) ve Midregional Proatrial Natriüretik Peptid'in (MR-proANP) akut Pulmoner Emboli'li (PE) olgularda düzeylerinin belirlenmesi, ayrıca bu parametreler ile hastalığın şiddeti, risk sınıflandırması ve 1 ile 3 aylık mortalite arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya multidedektör pulmoner BT-anjiografi ve/veya ventilasyon/ perfüzyon sintigrafisi (V/Q) ile tanısı konulan 82 PE'lili olgu ve 50 sağlıklı kontrol olgu dahil edildi. Pulmoner Embolili olguların demografik verileri, fizik muayene bulguları kaydedildi ve tedavi başlamadan önce ater kan gazı örneği (AKG), MR-proADM ve MR-proANP için kan örnekleri alındı; plazma D-dimer, troponin I (TnI) ve serum brain natriüretic peptide (BNP) değerleri kaydedildi. Akut PE'nin şiddeti Avrupa Kardiyoloji Derneği PE Kılavuzu'nda belirtildiği üzere sistemik sistolik kan basıncı, başlangıç ekokardiyografik değerlendirme sağ ventrikül disfonksiyonu (SVD) bulguları ve plazma TnI ve BNP düzeylerine göre saptandı. Bu ilk ölçümlerden sonra PE'li olgular hastanede yattıkları süre içerisinde 1. ve 3. ayın sonlarında tüm sebepli ve PE ile ilişkili mortalite açısından değerlendirildi. Çalışmaya 82 akut PE'li olgu [40'ı (%48) erkek ve 42'si (%51. 2) kadın, yaş ortalaması 64. 96±17. 24] ve 50 sağlıklı kontrol olgu [23'ü (%46) erkek, 27'si (%54) kadın, yaş ortalaması 66. 16±14. 06] alındı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism is a disease with impaired hemostatic balance and high morbidity and mortality rate. In this disease, there is a necessity for new markers about diagnostic and prognostic processes. In our study, it is aimed to determine levels of cardiac markers MR-proADM and MR-proANP at acute cases with PE, also to determine relationship between this parameters and severity of disease, risk classification and to determine relationship between 1-3 month mortality. 82 pulmonary embolism patients diagnosed with multidetector pulmonary BT – angiography and/or ventilation perfusion scintigraphy (V/Q) included in the study with a control group consists of from 50 healthy participants. Demographic informations and physical examination findings were recorded and ather blood gas sample and for MR-proADM and MR-proANP blood samples were taken; plasma D-dimer, troponin I (TnI) and serum brain natriuretic peptide (BNP) values recorded. Severity of acute PE was determined according to systolic blood pressure, findings of initial echocardiographic evaluation right ventricular dysfunction (RVD) and plasma TnI and BNP levels as stated in the guidebook of European Society of Cardiology. After these initial measurements, cases with PE were assessed in terms of all causative and PE related mortalities during hospitality. 82 acute cases with PE [40 male (48.8 %) and 42 female (51.2 %) with an average age of 64.96 ± 17.24] and healthy control group consists of 50 participants [23 male (46 %) and 27 female (54 %) with an average age of 66.16 ± 14.06] included in the study.