Pulmoner embolinin pulmoner arter dallarındaki dağılımının belirlenmesinde tek dedektör ve çok dedektör sıralı bilgisayarlı tomografi cihazlarının karşılaştırılması
To compare the efficency of sigle and multi-dedector row spiral CT for detection of emboli in the segmental and subsegmental branches of pulmonary arteries in patients with acute pulmonary emboli
  1. Tez No: 142260
  2. Yazar: EBRU BANU EVCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KODALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
7.0ZET AMAÇ: Çalışmamızın amacı pulmoner emboli tartılı olgularda pulmoner embolinin pulmoner arterlerin segmental ve subsegmental dallarındaki dağılımının görüntülenmesinde tek dedektör sıralı ve çok dedektör sıralı BT cihazlarının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Tek dedektör sıralı GE High Speed Advantage BT cihazı ile pulmoner emboli tanısı almış 10 hasta ve 4 kanallı Siemens Plus 4 Volume Zoom cihazı ile pulmoner emboli tanısı konmuş 20 hastanın BT anjiografileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tek dedektör sıralı BT için kolimasyon 3mm, pitch 2, tüp rotasyon zamanı 1 sn idi. 120 kV, 40 mAs ve 28 cm FOV ile incelemeler gerçekleştirilmişti. Siemens Plus 4 Volume Zoom 4 kanallı çok dedektör sıralı BT'de 2.5 mm kolimasyon, pitch 6 ve 0.5 sn gantri rotasyon zamanı, 140 kV ve 120 mAs ile incelemeler gerçekleştirilmişti. BULGULAR: Spiral BT ile 4 sağ ana pulmoner arterde, 5 trunkus anterior'da, 4 interlober arterde pulmoner emboli saptanırken; 5 söl ana ve 4 üst lob pulmoner arterinde trombüs belirlendi. 3 sol alt ana pulmoner arterinde trombüs gelişimi saptandı. İki olguda pulmoner emboli yanlızca sağ üst lobda dağılım göstermekte iken, bir olguda ise sadece sol üst loba dağılım saptanmıştır. Multidedektör BT ile 12 sağ ana pulmoner arterde, 13 trunkus anterior'da, 10 interlober arterde pulmoner emboli saptanırken; sol ana ve üst lob pulmoner arteri ile sol alt ana pulmoner arterde ise toplam 8 olguda yaygın trombüs formasyonu belirlendi. Bir tek olguda sadece sol alt ana pulmoner arterinde trombüs izlenirken diğer dallarda tutulum saptanmadı. Bir olguda ise sol alt ana pulmoner arter tutulumu ile birlikte tek bir bazal segment ve subsegmentlerinde emboli izlenmekte idi. Bir olguda embolilerin dağılımı sadece sağ akciğerde sınırlı kalıp hiçbir sol akciğer pulmoner arter dalında tutulum izlenmiyordu. Bir olguda emboliler yanlızca sağ üst loba, bir olguda ise sadece sol üst loba dağılım göstermekte idiler. SONUÇ: Akut pulmoner embolili olgularda çok dedektör sıralı BT, tek dedektör sıralı BT cihazıyla karşılaştırıldığında periferal pulmoner vasküler yapılar daha iyi değerlendirilebilmekte olup buna bağlı şüpheli periferal embolisi bulunan olgu 72sayımız TDSBT ile saptadığımıza göre daha az olmaktadır. Ancak her iki gruptaki segmental ve subsegmental arter dallarındaki tutulumun % farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmasa da (p>0,05) göreceli olarak ÇDSBT ile olgu saptama yüzdesi TDSBT'e göre daha yüksek olarak belirlenmiştir. 73
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY PURPOSE: To compare the efficiency of single and multi-detector row spiral CT for detection of emboli in the segmental and subsegmental branches of pulmonary arteries in patients with acute pulmonary emboli. MATERIALS AND METHODS: In 10 patients having pulmonary emboli who had underwent scanning with single detector row CT and 20 patients having pulmonary emboli who had underwent scanning with 4 channel multi-detector row CT, pulmonary angiographies were evaluated retrospectively. For single-detector row CT, scanning parameters included 3 mm collimation, a pitch of 2, tube rotation time 1 second, 120 kV, 40 mAs. With multi-detector row CT, collimation of 2.5 mm was used in fast mode, with a pitch of, 0.5 second per gantry rotation, 140 kV ve 120 mAs. RESULTS: : With spiral BT, in 4 right main pulmonary arteries, in 5 truncus anterior, in 4 interlobar arteries, in 5 left main and 4 upper lobe pulmonary arteries, in 3 left lower pulmonary arteries emboli were detected. In 2 patients pulmonary emboli was distributed only in the right upper lobe and in 1 patient only in left upper lobe. With multi-detector row CT in 12 right main pulmonary arteries, in 13 truncus anterior, in 10 interlobar pulmonary arteries, in 8 left main, upper and lower pulmonary arteries emboli were detected. One patient had left lower division pulmonary artery embolism. In one patient in addition to left main pulmonary artery only one basal segmental and subsegmental branchial emboli were detected. In another one, emboli were distributed completely in right lung without any left pulmonary artery segmental and subsegmental involvement. In one patient only in right upper lob, in another patient only in left upper lobe emboli were distributed. 74CONCLUSION: In patients having acute pulmonary emboli, with multi-detector row CT as compared with single-detector row CT, peripheral pulmonary arteries were evaluated better resulting in higher detection rates with fewer indeterminate subsegmental arterial emboli. Although there is no any significant statistical difference between the percentages of involved segmental and subsegmental arterial branches with single and multi-detector row CT, multi-detector row CT improves vessel visualization in middle and peripheral lung zones. Therefore relatively diagnostic accuracy is higher with multi-detector row CT, as compared with single- detector row CT. 75