Vitamin B12 eksikliğine bağlı megaloblastik aneminin erken tanısı ve tedaviye olan cevabın izlenmesinde idrar metilmalonik asit ölçümünün kullanımı
The role of urinary methylmalonic acid assessment in the early diagnosis and response to treatment of megaloblastic anemia due to vitamin B12 deficiency
  1. Tez No: 142359
  2. Yazar: ÖZKAN SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII- ÖZET VİTAMİN B12 EKSİKLİĞİNE BAĞLI MEGALOBLASTİK ANEMİNİN ERKEN TANISI VE TEDAVİYE OLAN CEVABİN İZLENMESİNDE İDRAR METİLMALONİK ASİT ÖLÇÜMÜNÜN KULLANIMI Vit B12, DNA sentezinde rol alan kimyasal reaksiyonlarında koenzim olarak görev yapan, normal hematopoezis ve sinir sisteminin düzenli olarak idamesi için esansiyel olan, suda eriyebilen bir vitamindir. Vit B12 eksikliğinde, metilmalonil koenzim-A süksinil koenzim-A'ya dönüşemez ve kanda MMA düzeyi artar. Plazmadaki MMA idrara geçer ve sonuçta idrar MMA düzeyi artar. MMA ölçümü Vit B12 eksikliğinin değerlendirilmesinde fonksiyonel bir testtir. Vit B12'nin doğru olarak değerlendirilmesi zorunludur. Bu çalışmada kreatinin konsantrasyonu ile normalize edilen modifiye edilmiş fotometrik yöntem kullanılarak sabah ilk idrar örneğinde İMMA ölçümü yaparak Vit B12 eksikliğine bağlı megaloblastik anemide tanı ve tedaviye yanıtı değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya Vit B12 eksikliğine bağlı megaloblastik anemisi olan 57 hasta alındı. Çalışmaya alınan 57 hastanın 23 ( %40 )'ü kadın, 34 (%60)'ı erkekti. Hastaların yaşları 23-77 arasında ve yaş ortalaması 55.73 ± 14.65 idi. Kadın hastaların yaşları 38-77 yaşlan arasında ve ortalaması 58.22 ± 1 1.94 idi. Erkek hastaların yaşlan 23-77 yaşları arasında ve ortalaması 54.06 ± 16.19 idi. Hastalann tedavi öncesi ortalama Hb düzeyi 8,60 ± 1,80 gr/dl, lökosit sayısı 4,55 ± 1,95 x 10 /mm3, trombosit sayısı 163,71 ±71,18x10 /mm3, OEH 108,62 ± 9,74 fL., Vit B12 112.8 ± 49.6 pg/mL ve İMMA 59.3 ± 77.0 mmol/moL kreatinin olarak saptandı. Günlük 1000 mcg siyanokobalamin tedavisi sonrası yapılan ölçümlerde İMMA düzeyinin tedavinin 1. günü 40.2 mmol/moL kreatinine düştüğü (p< 0.001) görüldü. Hb, trombosit ve lökosit değerleri tedavinin 5. gününde artış gösterdi. Bu çalışmada kullanılan kreatinin konsantrasyonu ile normalize edilen modifiye fotometrik metod ile sabah ilk idrar örneğinde bakılan MMA düzeyi ölçümü Vit B12 eksikliğine bağlı megaloblastik aneminin tanısı ve tedaviye erken dönemde alınan yanıtın değerlendirilmesinde kullanılabilecek kolay, tekrar edilebilir bir yöntemdir. 42
Özet (Çeviri)
Mil- SUMMARY THE ROLE OF URINARY METHYLMALONIC ACID ASSESSMENT IN THE EARLY DIAGNOSIS AND RESPONSE TO TREATMENT OF MEGALOBLASTIC ANEMIA DUE TO VİTAMİN B12 DEFİCİENCY Vitamin B12 is necessarily a water-soluble vitamin which is playing a role in DNA synthesis, working in chemical reactions as a coenzyme. It is essential for hematopoiesis and neurons. Methylmalonil coenzyme-A can not be converted to coenzyme-A and plasma levels increase in vitamin B12 deficiency. High plasma Methylmalonic Acid ( MMA) levels result in high MMA levels. In this study, urinary MMA levels are assessed in megaloblstic anemia in diagnosis and response to treatment by modified photometric method that is normalized by creatinine concentration. 57 vitamin B12 or vitamin B12 and folic acid deficient patients were taken to our study. 23 ( 40 % ) of cases were females, whereas 34 ( 60 % ) were males. The age of the patients was between 23 and 77 and age average was 55.73. The age of the female patients was between 38 and 77 and age average was 58.22 ± 1 1.94. The age of the male patients was between 23 and 77 and age average was 54.06 ±16.19. Mean Hb values were 8.60 ± 1.80 gr/dl., leucocyte counts were 4.55 ± 1.95 x 10 / mm3, thrombocyte counts were 163.71 ± 71.18 x 10 / mm3, MCV were 108.68 ± 9.74 fL., Vit B12 levels were 1 12.8 ± 49.6 pg /ml and urinary MMA were 59.3 ± 77.0 mmol/ mol creatinine. After daily treatment of 1000 ug cyanocobalamin treatment urinary MMA levels dropped to 40.2 mmol /mol creatinine ( p < 0.001 ) inthe first day of treatment. Hb, thrombocyte and leucocyte levels began to increase in the fifth day of treatment. In conclusion: We found that the urinary MMA normalized with modified measurement photometric method is simple, non-invazive and cost effective in vitamin B12 deficient megaloblastic anemia states especially in early diagnosis and in the follow-up of treatment efficacy. 43