Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde pseudomanas aeruginosa bakteriyemili hastaların klinik, mikrobiyolojik ve moleküler epidemiyolojik yönden izlemi
Clinical, microbiologic and molecular epidemiologic features of patients with pseudomonas aeruginosa bacteriemia in Cerrahpaşa Medical Faculty
  1. Tez No: 142364
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Haziran 2001 -Aralık 2002 arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde gelişen P. aeruginosa bakteriyemileri prospektif izlenerek epidemiyolojik verilerin değerlendirilmesi ve izole edilen kökenlerin molekûler epidemiyolojik çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Çalışma süresince kökenler toplanarak -70 °C'de saklanmış ve PFGE ile molekûler tipleme, PZR ile P-laktamaz enzim çalışmaları yapılmıştır. İzole edilen tümü etken kökenlerdeki duyarlılık oranlan amikasin %74, tobramisin %72, imipenem %63, piperasilin/tazobaktam %60, meropenem %58, sefoperazon/sulbaktam %51, siprofloksasin %51, sefepim %44 olarak saptanmıştır. Karbapenem direnci tedavi başarısızlığı ile ilişkili bulunmuştur. PFGE analizine göre çapraz kolonizasyonun P. aeruginosa yayılımında önemli olabileceği sonucuna varılmıştır. Sağlık çalışanlarmca hastadan hastaya aktarıldığı düşünülse de bu henüz ispatlanamamıştır. Bakteriyemilerin %54'ü YBÜ'de (Sadi Sun YBÜ+Nöroşirürji YBÜ), %27'si hematoloji servisinden saptanmıştır. Atakların %51.4 ünde tedavi başarılı olurken, %48,6 sinde tedavi başarısızlığı (%28,57 ölüm, %20 yamtsız+nüks) olmuştur. En sık saptanan iki bakteriyemi odağı akciğer ve santral venöz kateter olarak saptanmıştır. Çalışmada izole edilen kökenlerle yapılan molekûler çalışmalarda PER-1 (%14), OXA-2 (%11.6) ve OXA-10 (%9.3) türevi enzimler saptanmış, birçok merkezden bildirilen metallo-P-laktamazlar ve P. aeruginosa'âa ender saptanan diğer enzimler saptanmamıştır. Pseudomonas aeruginosa başta yoğun balam üniteleri olmak üzere halen ciddi enfeksiyonlara neden olmakta, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hasta grubunun önemli tehditlerinden olmaya devam etmektedir. Bu nedenle sağlık hizmeti veren kurumlar başta P. aeruginosa olmak üzere belli patojenlerin epidemiyolojik, mümkünse molekûler epidemiyolojik incelemelerini yaparak etkili bir tedavi ve kontrol politikalarının gehştirilip, sürdürülmesi için verilerini değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the molecular epidemiology of P. aeruginosa bacteremias using the strains isolated from bacteremic patients detected from various units in Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty between June 2001 - December 2002. The isolates have been stored at -70 °C during the study and men molecular typing was done by PFGE and P-lactamase assays by PCR. The sensitivity rates of the isolated bacteria were as follows: amikacin 74%, tobramicin 72%, imipenem 63%, piperacillin/tazobactam 60%, meropenem 58%, cefoperazone/sulbactam 51%, ciprofloxacin 51%, and cefepime 44%. Carbapenem resistance was found to be associated with failure of therapy. According to PFGE analysis of the isolates, cross- colonization may be an important factor for the spread of P. aeruginosa. Although it has been thought that patient-to-patient spread is through hands of medical staff, this has not been proved yet. Fifty-four percent of all the bacteremias was from the ICUs (medical+surgical) and 27% was from the hematology ward. Bacteriologic cure was observed in 51.4% of the episodes while therapy failed in the remaining 48.6% (death in 28.6%, relapse in 20%). The most common two sites for source of bacteremia were lung and central venous catheter. The rates of the bacteria carrying PER-1 type ESBL, OXA-2 and OXA-10 derivatives detected by PCR studies were 14%, 11.6% and 9.3% respectively. The isolates were negative for metallo-P-lactamases and other rare enzymes reported in P. aeruginosa. Pseudomonas aeruginosa still causes serious infections in intensive care units, and it is still an important threat for immunosuppressed patients. For this reason healthcare centers should investigate the epidemiology of P. aeruginosa in their hospital settings, using molecular methods if possible, in order to have a proper infection control program and policy.