Hemodiyaliz hastalarında sol ventrikül kitle indeksinin uzun süreli takibi ve belirleyicileri
  1. Tez No: 142363
  2. Yazar: SİM KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHSUVAR ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Kardiyak hastalıkların, kalp yetmezliği, iskemik kalp hastalığı, yüksek mortalite hızı ve kardiyak ölüm oranı ile diyaliz hastalarının morbidite ve mortalitelerine önemli etkide bulunduğu bilinmektedir (1). Bu hastalardaki yapısal kardiyak değişikliklerin başında ekokardiyografi ile tespit edilen sol ventrikül hipertrofisi (SVH) ve dilatasyonu gelir. Yüksek ventrikül kitle indeksi ile kardiyovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki henüz netleşmemiş olsa da, SVH pek çok risk faktörünün uzun dönemde ortaya çıkan kötü etkilerinin tamamlayıcısı olarak kabul edilmektedir. Ne yazık ki diyaliz tedavisinin başlamasıyla kardiyak büyümenin önlenemediği seri ekokardiyografik ölçümlemelerin yapıldığı çalışmalarda gösterilmiştir (6-8). Çalışmamızın amacı uzun dönemde seri ekokardiyografik değerlendirmeler yaparak diyaliz hastalarının sol ventrikül kitle indeksi ve geometrisini izlemek ve bunlar üzerinde etkili olan hematolojik, biyokimyasal ve hemodinamik parametreleri belirlemektir. Ayrıca eş zamanlı olarak ambulatuvar kan basıncı izlemi ve diyaliz giriş ve çıkış kan basıncı ölçümleri yaparak sol ventrikül kitle indeksini (SVKÎ) bu parametrelerden hangisinin daha iyi predikte ettiğini saptamaktır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemodiyaliz Merkezi'nde üç seans hemodiyalize girmekte olan 93 hasta çalışma programı dahilinde Kasım 1999 tarihinden itibaren izleme alındı ve hastalar Ocak 2003 tarihine kadar izlendi. Bu dönem içerisinde merkezimizde düzenli hemodiyaliz programına alınan yeni hastalar da aynı protokolle izlendi. Hastalara 8-10 ay ara ile 4 kez ekokardiyografik inceleme ve ambulatuvar kan basıncı takibi yapıldı. Sol ventrikül kitle indeksleri, ventrikül geometrileri belirlendi. Aynı dönemlerde diyaliz arası günde ambulatuvar kan basıncı cihazı takıldı. 24 saatlik ortalama kan basınçları ve dipper profilleri çıkartıldı. Son 12 hemodiyaliz seansındaki giriş çıkış kan basıncı ortalamaları alındı. Dönemler arasında takip edilen Hb, albumin, PTH ve CRP ortalamaları hesaplandı. Her 4 döneme ait ambulatuvar kan basınçları ortalamaları, nondipper-dipper statusları karşılaştırıldığında dönemler arasında farklılık görüldü. Diyaliz günü kan basınçları ile ambulatuvar kan basıncı ortalamaları arasında dönem dönem farklılık vardı. Hem ambulatuvar kan basınçları, hem de diyaliz günü alınan kan basınçları sol ventrikül kitlesini predikte ediyordu. Ambulatuvar ölçümlerin prediksiyon gücü daha yüksek değildi. 33Dönemler SVH varlığı yönünden karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü (p=0.05). Benzer değerlendirme ventrikül geometrilerine göre yapıldığında farkın anlamlı olmadığı saptandı (p=0.16). Yaklaşık üç yıllık izlem süresince SVH'de düzelme olup olmadığı incelendi. Birinci yıl sonunda 10 hasta (%11.6), ikinci yıl sonunda 7 hasta (%9.7) ve üçüncü yıl sonunda 7 hastada (%13.7) SVH'de düzelme gözlendi. İzlem sırasında çalışmaya sonradan eklenip hemodiyaliz süresi yaklaşık 1 yılın altında olan 40 hasta benzer şekilde değerlendirildiğinde birinci yıl sonunda 7 hastada (%17.5), ikinci yıl sonunda 1 hastada (%3), üçüncü yıl sonunda 6 hastada (%30) SVH'nin düzeldiği saptandı. Sonuç olarak yaklaşık üç yıllık izlem sonunda sonradan eklenen 40 hastanın 11 'inde (%27.5) SVH düzeldi, 26'sında (%65) değişmedi, hastaların tamamı değerlendirildiğinde 15 hastada (%17.4) SVH düzeldi, geriye kalan hastalarda sabit kaldı ya da düzelmedi. Benzer değerlendirme ventrikül geometrisi için yapıldığında izlem sonunda 22 hastanın (%25.6) ventrikül geometrisinde iyileşme gözlenirken, 47 hastada (%54.7) değişiklik olmadı, 17 hastanın geometrisinde ise kötüye gidiş gözlemlendi. Sonuç olarak ekokardiyografi ile SVK monitörizasyonunun tek bir kez yapılan SVK ölçümlerine göre daha belirgin prognostik bilgi verdiğini ve SDBY hastalarının takiplerinde tekrarlayan ölçümlerin yararlı olabileceğini düşünmekteyiz. Bu durum hem diyalize yeni başlayan hastalarda, hem de diyalize uzun süredir devam eden hastalarda geçerlidir. O halde SVKİ predikte eden faktörlerle her dönemde yoğun mücadele ventrikül progresine engel olabilir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiac disease exerts a major influence on the morbidity and mortality of dialysis patients, as demonstrated by the frequent occurence of heart failure and ischemic heart disease, very high mortality rates and high proportion of cardiac deaths (1). Left ventricular hypertrophy (LVH) and dilation demonstrable by echocardiography are leading structural cardiac changes observed in these patients. Though the relation between high ventricular mass index and cardiovascular complications is yet to be elucidated LVH is accepted to compound the long term adverse effects of various risk factors. Unfortunately, it is documented with studies using serial echocardiographic measurements that cardiac enlargement can not be prevented by initialization of dialysis (6-8). The objective of this study is to monitorize the left venricular mass index (LVMI) and geometry with serial echocardiographic measurements in a long term follow-up in dialysis patients and to find out the hematologic, biochemical, and hemodynamic parameters which can effect these changes. Another objective is to decide which parameter predicts better the LVMI by studying the results of simultaneous ambulatory blood pressure monitorization and predialysis and postdialysis blood pressure measurements. Ninetythree patients who receive hemodialysis in 3 sessions at Ankara University School of Medicine Hemodialysis Center are followed from Nov 1999 to Jan 2003 according to the study protocol. New patient who started hemodialysis treatment during this period are also studied in the same manner. All patiens had four echocardiographic measurements 8-10 months apart and ambulatory blood pressure monitorization. The LVMI and ventricular geometries are recorded. Ambulatory blood pressure monitorization is performed on the interdialytic day. 24 hour mean blood pressure recordings and dipper profiles are examined. Mean blood pressures calculated from pre- and postdialysis blood pressure recordings of the last 12 hemodialysis sessions. The mean hemoglobin, albumin, PTH, and CRP levels are calculated for each period. There are mean ambulatory blood pressure and dipper/nondipper status differences between the 4 periods. In part there are differences between dialysis day blood pressure recordings and mean ambulatory blood pressures. Both ambulatory and dialysis day blood pressure recordings predict left ventricular mass, and the 35predictive value of ambulatory blood pressure monitorization is not superior to the latter. There is a statistically significant difference for the presence of LVH between the periods (p=0.05). When a similar comparison is made for ventricular geometry the difference is not significant (p=0.16). The course of LVH is followed for a period of about 3 years. Regression of LVH is observed in 1 0 patients (1 1.6%) at the end of 1st year, in 7 (9.7%) at the end of 2nd year, and in 7 (13.7%) at the end of 3rd year. A similar evaluation of 40 patients included in the study during the study period who had a dialysis duration of less than a year showes that LVH regresses in 7 patients (17.5%) at the end of the 1st year, in 1 (3%) at the end of the 2nd, and in 6 (30%) at the end of the 3rd year. Regression of LVH is observed in 1 1 (27.5%) of the 40 patients included in the study at the end of the study period which is around 3 years. LVH status is unchanged in 26 (65%) patients. LVH regression is observed in 15 (17.4%) of all patients, but remained unchanged or progressed in the rest. A similar evaluation for ventricular geometry shows improvement in 22 patients (25.6%), while worsening in 17 patients and no change in 47 patients (54.7). In conclusion, we believe monitorization of LVM by echocardiography provides better prognostic data than a single measurement of LVM and serial measurements are helpful in follow up of patients with end stage renal disease. This is true for patient who has started hemodialysis recently and those who are on dialysis for a longer time. Therefore, aggressive treatment for the factors predicting LVMI at any stage can prevent ventricular progression. 36