Sarkomlu hastalarda serum matriks metalloproteinaz-9 düzeyinin hastaların değerlendirilmesindeki yeri
The importance of serum matrix metalloprotinase-9 levels in the evaluation of patients with sarcomas
  1. Tez No: 142380
  2. Yazar: EMEL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PAMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET SARKOMLU HASTALARDA SERUM MMP-9 DÜZEYİNİN HASTALARIN DEĞERLENDİRMESİNDEKİ YERİ Sarkomlar, oldukça nadir görülen heterojen bir tümör grubudur. Son 20 yıl içerisinde tedavisinde gelişmeler olmakla birlikte, hala prognostik faktörler tam olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmada, MMP-9 enzim seviyelerinin sarkomlu hastalarda prognostik faktör olarak kullanımı incelenmiştir. Çalışmaya histopatolojik olarak sarkom tanısı almış 88 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak 16 sağlıklı birey alındı. Serum örneklerinde MMP-9 aktivitesi ELİSA kiti ile kantitatif olarak değerlendirildi. Buna göre, sarkomlu hastalarda MMP-9 düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu(p=0,001). Metastazı olan hastalar, metastazı olmayanlar ile ve ölçülebilir lezyonu olan hastalar ölçülebilir lezyonu olmayanlar ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir farklılık gözlendi. Düşük greyd tümöre sahip hastalar, orta-yüksek greyd tümöre sahip hastalar ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir farklılık gözlendi(p=0,206). Çalışma grubunda 14 hastanın ölçülebilir lezyon varlığında ve lezyonun cerrahi olarak çıkarımı sonrasında serum MMP-9 düzeyleri karşılaştırıldığında, cerrahi sonrasında hastaların MMP-9 seviyelerinde anlamlı bir düşme gözlendi. (283,3 + 40,6 vs 181,3 ± 38,1 p=0,016). Sınırlı sayıda ve heterojen bir grupta yapılan bu çalışmada, sarkomlu hastalar ile kontrol grubu, özellikle aynı hastaların tam ve remisyon dönemlerinde saptanan farklılık MMP-9 düzeylerinin sarkomlu hastaların takibinde kullanılabileceğini düşündürmektedir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IMPORTANCE OF SERUM MATRIKS METALLOPROTEINASE -9 LEVELS IN THE EVALUATION OF PATIENTS WITH SARCOMAS Sarcomas are heterogenous group of tumours that are seen rarely. There have been advances in their treatment in the past 20 years. Although great effors have been made to identify prognostic factors, they are not so obvious yet. In this study, the importance of serum MMP-9 levels in sarcomas as a prognostic factor has been evaluated. Eighty-eight patients with a diagnosis of sarcoma by histopathologically have taken in to the study. The control group were 16 healthy volunteers. Serum MMP-9 levels have been evaluated quantitatively by ELISA method. Serum MMP-9 levels were higher significantly compared to control ones (p=0,001). The patients with metastatic disease have higher serum MMP-9 levels that are statistically insignificant compared to the nonmetastatic ones. Likewise having low grade tumours created insignificant MMP-9 elevations compared to the medium-high grade tumours. Serum MMP-9 levels were insignificantly higher in patients with measureable disease compared with the ones that have not. In the study group, serum MMP-9 levels of 14 patients have been evaluated twice; one in the period in which there was measurable disease and one in the period in which no obvious disease was present. In the postoperative period, there has been a significant drop in serum MMP-9 levels. Although this study was made with a limited number and heterogenous group of patients, the difference in serum MMP-9 levels between sarcoma patients and healthy controls, especially between the measurable lesions presence and postoperative period in the same patients may show the importance of serum MMP- 9 levels in the follow-up of sarcomas. 41