Kronik hemodiyaliz hastalarında nütrisyonun biyoimpedans analizi ve ultrason ile ölçülen abdominal yağ dokusu kalınlığı ile değerlendirilmesi
Ultrasonographic abdominal fat tissue thicknesses and bioelectrical impedance analysis for nutritional assessment in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 142379
  2. Yazar: ARZU KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Yetersiz protein-kalori alımı olarak tanımlanan malnütrisyon hemodiyaliz hastalarında sıktır ve artmış mortalite ile ilişkilidir. Malnütrisyonun tayin edilmesi için yağ ve kas dokusunun pratik ve duyarlı göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Biz çalışmamızda kronik hemodiyaliz hastalarında basit nütrisyonel göstergeler olan biyokimyasal ve antropometrik ölçümler ile biyoimpedans analizi (BİA) ve ultrasonografik abdominal yağ doku kalınlığı ölçümlerinin korelasyonunu inceledik. Hastalar ve metod: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi erişkin hemodiyaliz ünitesinde kronik hemodiyaliz programında olan klinik olarak sabit 20 hasta (14 erkek/6kadın) Ocak 2004-Haziran 2004 tarihleri arasında çalışmaya alındı. Hastaların diyaliz seansı öncesinde alman kanlarında albumin, kreatinin, üre, total kolesterol, trigliserid ve transferrin seviyelerine bakıldı. Azot ve enerji bilançoları hastaların aldıkları besinleri yazdıkları listelerden hesaplandı. Hemodiyaliz seansından sonra hastaların boy, ağırlık, vücut kitle indeksi, deri kıvrım kalınlıkları (DKK), kol çevresi, bel ve kalça çevreleri ölçüldü. DKK dan vücut yağ doku kitlesi, kol çevresi ve triseps DKK dan kol kas çevresi (KKÇ), kol kas kesit yüzey alam (KKKA) ve kol yağ doku kesit yüzey alam (KYKA) hesaplandı. Hemodiyaliz bitiminden 30 dakika sonra hastaların sabit frekanslı (50 kHz) BÎA indeksleri ölçüldü. Abdominal subkutanöz (S) ve preperitoneal (P) yağ doku kalınlıkları ultrason ile 5-10 mHz broad prob kullanılarak ksifoid altı ve umbilikusun 5 cm üzerinden ölçüldü. Visseral (V) yağ doku kalınlığı ise 3.5 mHz konveks prob kullanılarak umbilicus hizasında yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 47,1±14,9 yıl, ortalama vücut kitle indeksi 23,2±4,7 kg/m2 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition, defined as insufficient protein-calorie intake, is highly prevalent in hemodialysis patients and is associated with higher mortality in these patients. Practical and sensible indicators of fat and lean body mass are needed for assessment of malnutrition. We studied correlation of some simple nutritional assessment methods, including biochemistry and anthropometry with bioelectrical impedance analysis (BIA) and ultrasonographic abdominal fat thickness measurements in chronic hemodialysis patients. Patients and methods: We studied 20 clinically stable patients (14 men/ 6 women) undergoing hemodialysis at the adult dialysis unit of Cerrahpaşa Medical Faculty between January 2004- June 2004. Blood was analyzed for albumin, creatinin, urea, total cholesterol, trigliserid and transferrin at predialysis. Nitrogen and energy balance were calculated from patients' dietary recall. After a hemodialysis session, height, weight, body mass index, skin fold thickness (SKF), arm circumference, waist and hip circumference were measured. Arm muscle circumference (AMC), arm muscle sectional surface area (AMSA) and arm fat sectional surface area (AFSA) were calculated from arm circumference and triceps skinfold thickness. Fat tissue mass was calculated from SKF. BIA was performed after 30 minutes hemodialysis session by using a single frequency (50 kHz). Abdominal subcutaneous (S) and preperitoneal (P) fat were measured at below the subxiphoid process and 5 cm above the umbilicus using a 5-10 mHz broad array, mtraabdominal fat was measured just above the umbilicus using 3.5 mHz convex array. Results: The mean age of patients was 47,1±14,9 years. Mean body mass index was 23,2±4,7 kg/m.