Periton diyalizi hastalarında inflamasyonu etkileyen faktörler ve statinler ile anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin C-reaktif protein düzeyi üzerine etkisi
The factors that effect inflammation in peritoneal dialysis patients and the effects of statins and angiotensin converting enzyme inhibitors on C-reactive protein
- Tez No: 142381
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda en önemli mortalite ve morbidite nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Kardiyovasküler hastalıklar açısından bir risk faktörü olarak gündeme gelen CRP'nin son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmadaki amaç periton diyalizi uygulanan hastalardaki CRP yüksekliği sıklığını, CRP yüksekliğinin co-morbid, demografik koşullar, kardiyovasküler hastalıklar ve ekokardiyograflk bulgular ile olan ilişkisini ve tedavi amacı ile başlanan statinler ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin CRP yüksekliği üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın ilk aşaması retrospektif olarak planlanıp, periton diyalizi uygulayan ve sürekli CRP yüksekliği olan 76 hastada CRP yükseklğini etkileyen faktörler belirlenmiş, prospektif aşamada ise hiperlipidemik olan hastalara başlanan statinlerin ve hipertansif olanlara başlanan ACEl'nin CRP düzeyi üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Veriler değerlendirildiğinde; serum CRP düzeyi ile demografik özelliklerden yaş, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon, biyokimyasal özelliklerden hematokrit, albümin ve prealbumin düzeyleri ile arasında anlamlı negatif, inorganik fosfor ve ferritin düzeyleri arasında ise anlamlı pozitif korelasyonlar saptandı. Serum CRP düzeyi ile diyalizat/plazma kreatinin oranı arasında anlamlı pozitif; Kt/Vüre ve total sıvı atılımı arasında ise anlamlı negatif korelasyonlar saptandı. Kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde serum CRP düzeyi kardiyovasküler hastalığı olmayanlardan anlamlı olarak yüksek bulundu. Yapılan multipl lineer regresyon analizinde inorganik fosfor düzeyi, yüksek peritoneal geçirgenlik, yaş ve diyalizat glukoz konsantrasyonunun serum CRP düzeyini bağımsız olarak etkilediği saptandı. Prospektif aşamada etkisi değerlendirilen statinlerin CRP düzeyini anlamlı olarak düşürdüğü gözlenirken aynı anlamlı sonuç ACEl ile elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Cardivascular diseases are the most important factors that effect the mortality and morbidity of the end stage renal disease population. Serum CRP level is one of the most novel marker of cardivascular disease which is also elevated in end stage renal disease. The aim of the study is to show the frequency of high serum CRP level and its relationship with co-morbid an demografic factors in peritoneal dialysis population. On the first step of the study, 76 peritoneal dialysis patients whose CRP level showed persistent elevation, assesed retrospectively to find out the factors which effect the CRP level. The effects of statins1 and ACEI were assesed on the second prospective step of the study. Collected data analysis of the study showed that; there is statistically significant positive correlation between CRP level and body weight, body mass index and age. Serum inorganic phosphate and ferritin levels showed negative, hematocrit, albumin and peralbumin levels showed a positive correlation with serum CRP level. There was also a positive corellation between CRP-Kt/Vurea and totally ultrafiltration, a negative corellation between CRP - dialysate/plasma kreatinin. CRP levels of cardiovascular disease positive individuals were higher than disease negative individuals. Multiple linear regretion analysis showed that; serum inorganic phosphate level, high peritoneal permeability, age and dialysate glucose concentration effect CRP level independently. Statins reduced CRP levels on the prospective rank, but ACEI were not found as effective as statins.