Endoskopi negatif(non-eroziv) gastroözofageal reflüks hastalarında özofagus ve midedeki belirleyici histopatolojik bulgular
Some predictive esophageal and gastric hyatopathologic findings for endoscopy negative(non-eroziv) gastro-esophageal reflüx disease
  1. Tez No: 142393
  2. Yazar: BÜLENT ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET: Giriş: Gastroözofageal reflüks hastalığı (GÖRH) heartburn ve regürjitasyon semptomlarıyla karakterize sık karşılaşılan bir durumdur. Tipik GÖRH semptomları olan hastaların %70 kadarını endoskopik olarak normal özofagus mukozası bulunan ve non-eroziv reflüks hastalığı (NERH) yada. endoskopi negatif reflüks hastalığı olarak adlandırılan grubun oluşturduğu tahmin edilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda özofagus skuamoz epitelindeki ve mide kardiyasındaki bazı histolojik değişikliklerin gastroözofageal reflüks hastalığını gösterebileceği belirtilmektedir. Amaç: Bu çalışmada özofagus ve mide mukoza paternindeki değişiklikler bakımından NERH grubu ile kontrol grubu arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: GÖRH'lü hastalarla başka sebeblerle endoskopi yapılmış olan kontrol grubu karşılaştırıldı. Distal özofagustan alınan endoskopik biyopsi örnekleri bazal hücre hiperplazisi, papillar uzama, nötrofil ve lenfosit infiltrasyonu bakımından değerlendirildi. Gastrik kardiya, korpus ve antrumdan alınan endoskopik biyopsi örnekleri ise H pilori infeksiyonu, inflamasyon, intestinal metaplazi ve mukozal atrofı bakımından değerlendirildi. Bulgular: Bazal hücre hiperplazisi oranı NERH grubunda (%51.5) kontrol grubuna göre (%20.0) anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P=0.041). Kardit oranı NERH grubunda (%60.6) kontrol grubuna (%30.0) göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P=0.047). NERH hastaları ile kontrol grubu arasında H pilori infeksiyon prevalansı, gastrik korpus ve antrumdaki inflamasyon, intestinal metaplazi ve mukozal atrofi açısından anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Heartburn ve regürjitasyon yakınmaları olan hastalara endoskopi yapıldığında özofagus mukozası normal görülse dahi NERH tanısı için biyopsi alınarak özofagus skuamoz epitelinde bazal hücre hiperplazisi ve gastrik kardiyada kardit saptanması bu hastalıkta tanı koydurucu en önemli bulgular arasında sayılabilir. 55-
Özet (Çeviri)
7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY): Background: Gastro-oesophageal reflux disease (GERD) is a common condition characterized by heartburn and regurgitation symptoms. It is estimated that worldwide up to 70% of patients with typical symptoms' of GERD have endoscopically normal oesophageal mucosa named by non-erosive reflux disease (NERD) or endoscopy-negative reflux disease. Recently very few studies claimed that some histologic changes may seen esophageal squamous mucosa and gastric cardia indicating of gastroesophageal reflux disease. Aims: The aim of this study was to evaluate the relationship between esophageal a nd gastric mucosal p attern changes in patients with NERD and controls. Methods: In our study, patient with NERD proven with questionnaire was compared with control subjects undergoing endoscopy for a variety of other non Gl diseases. Endoscopic biopsy specimens taken from the distal esophagus were evaluated for basal cell hyperplasia and papillary elongation, infiltrations by n eutropils a nd I ymphocytes. 1 1 from t he gastric cardia, corpus a nd a ntrum and in addition to optained was evaluated for H. Pylori infection, inflammation, intestinal metaplasia and atrophia. Results: In our series, basal cell hyperplasia was much more common among NERD patients (51.5%) than controls (20.0%, P=0.041) and carditis also more common among NERD patients (60.6%) than controls (30.0%, P=0.047). There were not significantly different between NERD patients and controls for the prevalence of H. Pylori infection, inflammation of gastric corpus and antrum, intestinal metaplasia and mucosal atrophia either. Conclusion: The patients with heartburn and regurgitation and even there is no macroscopic changes in oesophageal mucosa with endoscopic examination to taken biopsy ravealed basal cell hyperplasia and carditis are very important to confirm the NERD diagnonis. -56-