Normal mide dokusu ve mide adenokarsinomunda IGF-IR ekspresyonu ve önemi
The expression of IGF-IR and its importance in normal gastric tissue and gastric cancer
- Tez No: 142392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SELAHATTİN TOPALAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: İnsülin benzeri büyüme faktörü- 1 reseptörü ( IGF-IR ), hücre proliferasyonu, diferansiasyonu, apoptoz ve transformasyonunda kritik görevler üstlenmektedir. Çeşitli kanser türleri üzerinde yapılan çalışmalar, IGF-IR varlığının, malign transformasyon ve metastaz sürecindeki önemini göstermektedir. IGF-IR'ünün antisense yaklaşımlar ve spesifik antikorlar kullanılarak supresyonu, hücrelerin apoptozuna ve kanser dokusunun büyümesinin inhibisyonuna neden olmaktadır. Bu çalışmada, farklı evrelerdeki mide adenokarsinom olgularının kanserli ve normal dokularında IGF-IR ekspresyonu araştırılarak, IGF-IR ekspresyonu yönünden normal doku ve kanser dokusu arasında fark olup olmadığı ve kanser hücrelerindeki IGF-IR ekspresyonu ile tümör evresi, diferansiasyon derecesi ve lenf nodu metastazı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Mide adenokarsinomu olan 47 olguya ait total/parsiyel gastrektomi materyalinden elde edilmiş parafin bloklarda kanserli ve normal dokularda immunohistokimyasal yöntemle IGF-IRP (H-60) (1/100, Santa Cruz Biotechologen, SC-9038 Inc.U.S) ekspresyonu araştırılmış, IGF-IR ekspresyonu şiddet ve yaygınlık açısından semikantitatif bir yöntemle değerlendirilmiştir. Bulgular: IGF-IR ekspresyon skoru ortalaması kanser dokusunda 5.38, normal mide dokusunda 8.40 bulundu. Kanser dokusunda normal mukozaya göre IGF-IR ekspresyonu anlamlı düzeyde azalmaktaydı (p=0.000). Tümör evresi arttıkça IGF-IR ekspresyonunun azaldığı; iyi diferansiye kanser dokusunda, az ve orta derecede diferansiye kanser dokusuna göre IGF-IR ekspresyonunun arttığı görüldü ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (sırasıyla p:0.61 ve p:0.26). Lenf nodu metastazı olan ve olmayan olgular değerlendirildiğinde, lenf nodu metastazı olan olgularda IGF-IR ekspresyonunun, lenf nodu netastazı olmayan gruba göre belirgin azalmış olduğu görüldü. (p=û.035) Sonuç: Mide kanser dokusunda IGF-IR ekspresyonu, normal mide mukozasına göre belirgin azalmıştır. Metastatik süreç ile kanser dokusunda IGF-IR ekspresyonu giderek azalmaktadır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Insulin-like Growth Factor-I Receptor (IGF-IR) plays critical roles on cell proliferation, differentiation, apoptosis and transformation. Studies on various cancer types reveal the significant relationship between the existence of IGF-IR and malign transformation and metastasis. Supression of IGF-IR by means of antisense methods and specific antibodies causes cell apoptosis and growth inhibition of cancer cells. Present study investigates IGF-IR expression in cancer and normal tissues of gastric adenocarcinoma cases of different stages and helps evaluate the comparison of IGF-IR expression between normal and cancer tissues and the relationship between IGF-IR expression and the grade, stage of the cancer and the lenf node metastasis. Materials and Methods : By using immunohistochemical methods, IGF-IRP (H-60) (1/100, Santa Cruz Biotechologen, SC-9038 Inc.U.S.) expression has been investigated in paraffin- embedded blocks obtained from total/partial gastrectomy material pertaining to 47 gastric adenocarcinoma cases. IGF-IR expression has been evaluated semi-quantitatively in terms of intensity and distribution in both normal and cancer tissues. Results : IGF-IR expression score mean has been found to be 5.38 and 8.40 for cancer and for normal gastric tissues, respectively. IGF-IR expression decreased significantly in cancer tissues with respect to that in normal tissue (p = 0.000). It is also observed that IGF-IR expression decreased by increasing tumor stage and incresed in well-differentiated cancer tissue with respect to that in moderately and poor differentiated cancer tissue. However, those outcomes has not been found to be statistically significant, (p = 0.61 and p = 0.26, respectively). When all cases with and without lenf node metastasis are analyzed, IGF-IR expression has been observed to decrease for cases with lenf node metastasis with respect to those without lenf node metastasis (p = 0.03 5). Conclusion : IGF-IR expression in gastric cancer tissue has proven to be considerably less than the IGF-IR expression in normal gastric mucosa. Metastatic progression reduces IGF-IR expression gradually in cancer tissue. m