İleri evre kanserlerde interlökin-6, interlökin-6 reseptörü, C-reaktif protein, prealbumin, biyoelektrik empedansmetre ve beslenme durumunun tedaviye yanıt ve prognozla ilişkisi
The relationship between interleukin-6, interleukin-6 receptors, C-reactive protein, prealbumin, bioelectric impedansmeter and nutritional status with response to therapy and prognosis in advanced cancer
  1. Tez No: 142394
  2. Yazar: MEHMET ÇÖLBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNAZ DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET: Kanserin insidans ve mortalitesi giderek artmaktadır. Kanser tarama programlarına rağmen hastaların önemli bir kısmı ileri evrede saptanmaktadır. Maliyet-etkinlik açısından değerlendirildiği zaman, ileri evre kanserli hastalarda sistemik tedavi ya da sadece destek tedavi alacak alt grupların belirlenmesinde prognostik faktörlere ihtiyaç vardır. Aynı zamanda uygulanacak sistemik tedaviye alınacak yanıtı önceden belirleyecek prediktif faktörlere de gereksinim duyulmaktadır. Bu hastalarda sıklıkla malnutrisyon ve kilo kaybı görülür. Malnutrisyon sadece morbiditeyi ve ortalama sağkalımı değil antineoplastik tedaviye toleransı ve cevabı da etkilemektedir. CRP enflamasyonun duyarlı fakat spesifik olmayan bir belirtecidir. İleri evre kanserde CRP mortalite ile ilişkili saptandığı halde, beslenme durumu ile ilişkisi net belirlenmiş değildir. Visseral protein depolarını değerlendirmede albumine göre yarı ömrü çok daha kısa olan serum prealbumini tercih edilmektedir. Günümüzde nutrisyonel durum; özgeçmiş, semptom sorgulaması, fizik bakı, antropometrik ölçümler ve laboratuar verileri ile değerlendirilmektedir. Genellikle malnutrisyonda immün supresyon olup, lenfosit sayımı düşer. Ayrıca, lenfosit sayımı viseral protein durumunu ve kilo kaybını da yansıtmaktadır. Tümörün sitokin ağı inflamatuar sitokinlerden, büyüme faktörü ve kemokinlerden zengindir. TNF, IL-1 ve IL-6 enflamasyonun temel aracılarıdır; proliferasyon diferansiyasyon, anjiyogenez, invazyon ve metastazda rol alırlar, interlökin 6'nın esas etkinliği immün sistem, hematopoez ve inflamasyon üzerinedir. Günümüze kadar, ileri evre kanser hastasında beslenme durumunu, tedaviye yanıtı ve prognozu yansıtacak kapsamlı bir formül belirlenememiştir. Çalışmamızda ileri evre kanser hastalarında, verilen tedaviye yanıtı ve prognozdaki olası etkilerini belirlemek amacıyla, akut faz proteini olan CRP'yi, proinflamatuar sitokin olan IL-6 ve IL-6 reseptörünü (IL-6R), visseral protein depolarını gösteren albumin ve prealbumini, immün fonksiyon belirteci olan lenfosit ve lökosit sayımını, lenfosit yüzdesini ve maliyet-etkinlik açısından ucuz, objektif, güvenilir ve invaziv olmayan nutrisyonel durum değerlendirme aracı olan BEA kombine edilerek incelendi. IVToplam 24 ileri evre kanser hastası değerlendirildi. Tüm hastalardan bazal ve 15 hastadan üç siklus kemoterapi sonrası da hemogram ve biyokimya analizleri yanı sıra IL-6, IL-6R, CRP ve prealbumin analizleri için kan örnekleri alındı. Ayrıca BEA ile vücut kompozisyonları belirlendi. Kemoterapi uygulanan ve tedaviye yanıt alınan (stabil hastalık veya parsiyel yanıt) hastalarda enflamasyonun (akut faz yanıtı-CRP) azalmasıyla visseral protein sentezinde (prealbumin), kilo ve BMI'de artış saptandı. Özellikle yağ kitlesi ve yağ oranındaki artışla beraber kilo ve BMI'de artma olması, enflamasyonun baskılanmasıyla birlikte yağ asidi oksidasyonu ve yağ depolarının mobilizasyonundaki azalma ile açıklanabilir. Çalışmamızda hastanın beslenme durumunu değerlendirmede tek başına prealbuminin yetersiz kaldığı ve BEA ölçümünün mutlaka yapılması gerekliliği görülmektedir. Aynı zamanda IL-6, CRP ve prealbumin değerleri birbirleriyle kuvvetli korelasyon gösterirken, CRP ve prealbumin prognozu belirlemede anlamlılığa ulaşmadığı saptanmıştır. BEA ölçümleriyle saptanan vücut kompozisyon parametreleri de prognozu belirlemede anlamlılığa ulaşmamış ve yetersiz kalmıştır. Hastalarımızın prognozunu ve mortalitesini belirleyen ana faktörler enflamatuar sitokin (IL-6) artışı ve immün sistem baskılanmasıdır (lenfosit yüzdeleri). V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence and mortality rates of cancer increase gradually. Despite the cancer screening programs, a significant proportion of cancer patients are in advanced stage. With respect to the cost-effectiveness, prognostic factors defining the subgroups of advanced cancer patients who will only receive supportive care of specific systemic cancer treatment according to their prognosis are needed. As well as predictive factors determining the response of therapy are necessary in these patients. Malnutrition and weight loss often accompany to the advanced disease. They do not only affect the morbidity and overall survival but also the tolerance and response of the antineoplastic treatment. CRP is a sensitive but a nonspesific marker of inflammation. CRP is associated with mortality in advanced stage but the relationship between CRP and nutritional status is not well-defined in the literature. Despite albumin, prealbumin with a short half-life is preferred for the evaluation of visceral protein stores. Nutritional assessment of cancer patients includes the evaluation of their medical history, physical examination, anthropometric measurements, and laboratory data. Malnutrition is generally associated with immunsupression. Total lymphocyte counts usually reduced in malnutrition. Absolute lymphocyte counts will also reflect visceral protein status and weight loss. The cytokine network of several common tumours is rich in inflammatory cytokines, growth factors, and chemokines. TNF, IL-1 and IL-6 are major mediators of inflammation. They have role in proliferation, differentiation, angiogenesis, invasion and metastasis. The major effect of IL-6 is on immune system, hematopoesis and inflammation. Until today, a well-defined formula indicating treatment response and prognosis in advanced stage cancer patients couldn't have been found out. In our study to search for the possible effects on therapy response and prognosis, the acute phase protein-CRP, proinflammatory cytokines-IL-6 and IL-6R, visceral proteins- albumin and prealbumin, immun system markers-lymphocyte and white blood cell VIcounts and percentage of lymphocytes and BIA which is a cheap, objective, noninvasive and reliable enstrument for the evaluation of nutritional status were studied altogether. Totally 24 patients with advanced stage were evaluated. Blood samples were collected for the analyses of IL-6, IL-6R, CRP and prealbumin besides hematologic and biochemical parameters from all the patients at baseline but also after three cycles of chemotherapy from 15 patients. In addition, body composition parameters were measured by BIA. The patients who received and responded to the chemotherapy (stable disease or partial response) gained weight and had an increased BMI and visceral protein stores (prealbumin) with the decreased inflammation (acute phase response- CRP). Especially, the increase in fat mass and fat proportion with the weight and BMI can be explained by the supression of the inflammation with the decrease in fatty acid oxidation and fat store mobilization. In our study, we observe that the level of prealbumin is insufficient alone for the evaluation of patients' nutritional status and it is necessary to do BIA measuments. At the same time, although the levels of IL-6, CRP and prealbumin correlated with each other, CRP and prealbumin did not reach significance for the determination of prognosis. Body composition parameters were also insufficient and unsignificant for the evaluation of prognosis. The major determinant factors for the mortality and prognosis of our patients were the increase in the inflammatory cytokine (IL-6) levels and the supression of immune system (percentage of lymphocyte). vn