Vücut antropometrik ölçüleri ile metabolik parametreler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between body anthropometric measurements with metabolic parameters
  1. Tez No: 142403
  2. Yazar: KASIM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Diyarbakır ve Dicle üniversitesi tıp fakültesinden, herhangi bir hastalığı ve ya kronik ilaç alım öyküsü olmayan yetişkin sağlıklı erkek ve kadınlarda vücut antropometrik ölçümleri ile lipid parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, yaşları 20 ile 73 arasında değişen 113 erkek (yaş ortalaması 36,5 ± 11,3) ve 86 kadın (yaş ortalaması 33,8 ± 11,7) olmak üzere 199 kişi alındı. Yaş,boy, ağırlık, kan basıncı, nabız atım sayısı, antropometrik yöntemler; bel çevresi, beden kitle indeksi (BKI), bel-kalça oranı (BKO),kalça çevresi, ense çevresi, deri kıvrım kalınlıkları (biseps, triseps, subskapularis, suprailiak, yanak) ölçüldü.Açhk kan şekeri ve insülin düzeyleri belirlendi. İnsülin rezistansı Homeostasis model assessment (HOMA-IR) formülü ile değerlendirildi.Total-kolesterol, trigliserid, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol düzeyleri ölçüldü. Vücut yağ kitlesi biyoelektrik impedans yöntemiyle ölçüldü. Elde edilen çalışma parametrelerine Pearson korelasyon ve independent t-testi uygulandı. Bulgular: Kadınların %47,7'si obez, %1,2'si morbid obez, erkeklerin %59,3'ü obez idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: In this study, we investigated the relationship between body anthropometric measurements and metabolic parameters in healthy adult men and women withaut any disease or history of medicine intake. MATERIAL AND METHOD: A total of 199 subjects, whose ages ranged from 20 to 73, were included into the study: 113 men (meam age ; 36,5 ± 11,3) and 86 women (mean age ;33,8 ± 11,7). Age, height, weight, blood pressure, pulse count were determined, and anthropometric measurements such as waist circumference, body mass index (BMI), waist- hip ratio (WHR), hip circumference, neck circumference, skin fold thickness (biceps, triceps, subscapularis, suprailiac) check were performed. Fasting blood sugar and insulin levels were determined. Insulin resistance was evaluated by Homeostasis Model Assessment (HOMA- IR). Total-cholesterol, trigliserid, LDL-cholesterol and HDL-cholesterollevels were also calculated. Body fat mass measured by bioelectric impedance method. Correlation and t- test were applied to the obtained parameters. FINDINGS: Of women, 47,7% were obese and 1,2% morbid obese while 59,3% of men were obese.