Metabolik sendrom tanısı alan kadınların vücut kompozisyonları ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Assesment of nutritional status and body composition of women who were diagnosed by metabolic syndrome
- Tez No: 281221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Özel IMC Hastanesi Dahiliye Polikliniğine başvuran, metabolik sendrom tanısı alan farklı beden kütle indekslerine sahip (15 hafif şişman, 35 şişman ) 19-45 yaş arası kadınların antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonları ve beslenme alışkanlıkları açısından farklılıklarını belirlemek ve diyetle alınan besin ögeleriyle biyokimyasal parametreleri arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 3 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite kayıtları araştırmacı tarafından oluşturulan anket formunda sorgulanmıştır. Ayrıca bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda şişman kadınların vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, vücut yağ kütlesi miktarı ve oranı, yağsız vücut kütlesi miktarı ve oranı, vücut su miktarı ve oranı ortalamalarının hafif şişman kadınlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. (p0.05). Şişman kadınların HDL kolesterol değerleri hafif şişman kadınlara göre anlamlı derecede düşük; açlık plazma insülin ve HOMA-IR ortalamalarının anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. (p0.05). Bireylerin diyetle aldıkları enerji ve besin ögelerinin önerilen düzeye göre karşılanma yüzdeleri ortalamaları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on women between the ages of 19-45 and having different body mass indexes (15 overweight, 35 obese) and diagnosed with metabolic syndrome at Internal Medicine Clinic of IMC Private Hospital. The aim of this study was to determine the differences in dietary habits, anthropometric measurements and body compositions and assess the relationship between dietary intake of food items and biochemical parameters of women having metabolic syndrome. Individuals? general characteristics, eating habits, a 24-hour food consumption and physical activity records were recorded in the form of a questionnaire prepared by the researcher and also anthropometric measurements and biochemical analysis were taken from individuals. As a result of the study; means of body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, body fat mass and percentage of the amount, the amount and ratio of lean body mass, body water volume and rate were found to be significantly higher in obese women than overweight women (p0.05). HDL cholesterol levels of obese women was found significantly lower, but fasting plasma insulin and HOMA-IR' means were found significantly higher than overweight women (p0.05). No statistically difference was found between means of dietary energy and nutrients' percentages of compensation according to Recommended Dietary Allowance between overweight and obese women (p>0.05).