Şişman kadın hastalarda vücut yağ miktarının belirlenmesinde üst kol antropometrik parametrelerinin değeri
The Value of upper arm anthropometric parameters in the evaluation of body fat mass in obese women
- Tez No: 91820
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
(54) Özet ÖZET Şişmanlık vücut yağ oranının artışı olarak tanımlanmaktadır. Vücut yağ oranı laboratuvar şartlarında veya incelikli yöntemler ile net bir şekilde gösterilebilir. Bununla birlikte, pratik uygulamada daha çok antropometrik parametrelerin kullanılması tercin edilmektedir. Genel olarak en sık kullanılanlar ağırlık ölçümü ve ağırlık-boy ilişkilerine dayanan beden kitle indeksi (BMI) gibi parametrelerdir. Böyle antropometrik yöntemlerden biri de ön kol parametreleridir. Özellikle çocukların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde sık olarak kullanılmasına rağmen, şişman erişkinlerdeki değeri hakkında yeteri kadar çalışma mevcut değildir. Bu nedenle çalışmamızda şişman hastalarda önkol parametrelerinin vücut yağ ve yağsız doku düzeylerini belirlemedeki değerinin araştırılması amaçlandı. Çalışma kapsamı içine BMI değeri 27 kg/m2 den yüksek olan 285 şişman kadın alındı. Ayrıca 63 normal ağırlıklı kadın sağlık personeli kontrol grubu olarak çalışmaya katıldı.İstanbul Tıp Fakültesi doktor, öğrenci, hemşire ve laboratuvar personelinden oluşan 63 kadın gönüllüde ön kol parametleri ve biyoelektrik impedans analiz (BIA) yöntemi ile elde edilen vücut kompozisyonu parametreleri arasındaki ilişkiler incelendi. Her iki grupta anamnez ve fizik muayene tamamlandıktan sonra üst kol parametreleri olarak kullanılan triseps deri kıvrım kalınlığı (triseps SFT) ve ön kol çevresi (MAC) ölçümleri yapıldı. Bunlar formüllerdeki yerlerine konarak total üst kol alanı (TUA), üst kol adale alanı (UMA), üst kol yağ alanı (UFA) ve düzeltilmiş UMA(55) o»* (cAMA) hesaplandı. Ayrıca Bodystat 1500 cihazı ile şişman kadın ve kontrol grubunda vücut yağı oranı (BFR), vücut yağ miktarı (BFW), vücut yağsız kitle oram (BLR), vücut yağsız kitle miktarı (BLW), vücut suyu oranı (BWR) ve vücut suyu miktarı (BWW) belirlendi. Normal kontrol grubunda üst kol ve BIA parametreleri arasında BLW ile UMA ve cAMA; BWW ile tüm üst kol parametreleri arasında olanlar hariç, anlamlı ilişkiler saptandı. Bu ilişkilerden üst kol parametrelerine bakarak BIA değerlerini saptamaya yönelik regresyon formülleri bulundu. Şişman hastalarda normal kontrol grubu denklemlerine göre hesaplanan ve gerçekten ölçülen BIA düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulundu. Şişman hastaların randomize bir şekilde ikiye ayrılmasıyla elde edilen ölçüm grubunda üst kol ve BIA parametreleri arasında BLW ile triseps SFT arasında olan hariç, anlamlı ilişkiler saptandı. Bu ilişkilerden üst kol parametrelerine bakarak BIA değerlerini saptamaya yönelik regresyon formülleri elde edildi. Şişman hastalarda ikinci grup olan değerlendirme grubunda, ölçüm grubu denklemlerine göre hesaplanan ve gerçekten ölçülen BIA düzeyleri arasındaki farkın anlamlı olmadığı bulundu. Normal kontrol grubundaki bulgular üst kol parametrelerin vücut bileşimi hakkında fikir verebileceğini desteklemektedir. Bununla birlikte normal kontrol grubu ilişkilerinden elde edilen regresyon denklemlerinin şişman kadınlarda geçerli sonuç vermediği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle normal kontrol gruplarından elde edilen denklemlerin sadece normal ağırlıklı kişilerde kullanılması gerektiği ve şişman kişiler için geçerli olamayacağı düşünüldü. Bununla birlikte, şişman kişilerde üst kol parametrelerinden elde edilen regresyon denkleminin yine şişman kişilerdeki vücut bileşimini belirlemede yararlı olabileceği ortaya çıkmaktadır. Bulgularımız, ayrıca vücut yağ oranım yansıtmada BMI nin iyi bir antropometrik parametre olduğunu desteklemektedir../..
Özet (Çeviri)
(56) Summary SUMMARY Obesity is defined as an increase in the adipose tissue mass of the body. Quantification of body fat mass requires special laboratory conditions or complicated methods. However, in clinical practice anthropometric parameters are used as an alternative to the direct measurement of adipose tissue mass. The most frequently used anthropometric measurements are body weight and body weight adjusted for stature i.e. body mass index (BMI). Upper arm anthropometric parameters are one of those measurements. Although upper arm anthropometric have frequently been used to determine the nutritional status in children, there have been faw studies addressing the usefulness of those parameters in obese adults. The aim of our study is to assess the validity of the upper arm anthropometric parameters to estimate the adipose tissue and lean body mass in obese subjects. Study group is consisted of 285 obese women (BMI> 27 kg/m2). Sixty- three normal-weight women recruited from hospital staff are regarded as control. Correlations between upper arm anthropometric parameters and body composition determined by bioelectrical impedance analysis (BIA) are evaluated in obese subjects and controls. After medical history and physical examination, upper arm anthropometric parameters i.e. triceps skinfold thickness (TST) and upper arm circumference (UAC) are measured. Total upper arm area (TUA), upper arm muscle area (UMA), upper arm fat area (UFA) and corrected upper arm muscle area (cUMA) are calculated according(5J) Summary to the appropriate equations using measured TST and UAC parameters. Body fat percentaga (BFR), body fat mass in kg (BFM), lean body mass percentage (LMR=, lean body mass in kg (LBM) and body water mass in L (BWW) are determined by“Bodystatl500”. In control group, significant correlations are observed between upper arm anthropometric measurements and body composition parameters determined BIA except for correlations between LBM and UMA and CUMA and correlatinos between BWW and all upper arm anthropometric measurements. In obese subjects significant differences are observed between measured actual parameters by BIA and calculated parameters according to the equations derived from control group. Obese subjects are randomly divided into two subgroups. In one of these subgroups- the measurement group- significant correlations were observed between upper arm and BIA parameters except for LBM and TST. Regression equations between upper arm anthropometric measurements and BIA parameters were generated in the measurement group. In the second subgroup-the validation group- no significant differences were observed between measured actual and calculated BIA parameters using upper arm anthropometric measurements according to the equations determinations from“the measurement group”. Data from control group suggests that upper arm anthropometric parameters may be useful to determine body composition. But regression equations generated from normal-weight controls are not valid for obese subjects. These equations should be used for only normal- weight subjects. However, regression equations between upper arm anthropometric measurements and BIA parameters obtained from obese subjects are useful to predict body composition in obese population. In addition it is suggested that BMI is a valuable and practical anthropometric parameter to estimate adipose tissue mass both in obese and normal-weight subjects../..