Subklinik hipotiroidili hastalarda L-Tiroksin tedavisinin serum lipid profili, yüksek duyarlı C-reaktif protein ve plazma homosistein düzeylerine etkisi
The serum lipid profile, the effect on the hsCRP and plasma homocysteine of L-thyroxin treatment in the patients with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 142447
  2. Yazar: KIVILCIM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL BEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI-OZET Subklinik Hipotiroidili hastalarda L-tiroksin tedavisinin serum lipid profili, hsCRP ye plazma homosistein düzeylerine etkisi. Subklinik hipotiroidizm (SH) başta koroner kalp hastalığı olmak üzere kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili bulunmuştur. Geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri; Diyabetes Mellitus, Hipertansiyon, sigara ve bozulmuş lipid profili olarak bilinmektedir. Ancak günümüzde belirtilen bu risk faktörlerinin olmamasına rağmen kardiyovasküler olayların gerçekleşmesi araştırmacıları yeni risk faktörleri üzerinde yoğunlaşmaya yöneltmiştir. Subklinik hipotiroidili hastalarda lipid profilinin normal olmasına rağmen artmış olan kardiyovasküler olay riskinin yeni risk faktörleri olarak bilinen hiperhomosisteinemi, hsCRP ve Lp(a)'ya bağlı olabileceği düşünülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Subklinik hipotiroidili hastalarda (n=75, K/E: 65/10) ve sağlıklı bireylerde (n=27, K/E: 23/4) tedavi öncesi ve sonrası dönemde serum lipid parametreleri (TK, LDL-K, TG, HDL-K, Lp(a)), hsCRP ve plazma homosistein düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vn-SUMMARY The serum lipid profile, the effect on the hsCRP and plasma homocysteine of L-thyroxin treatment in the patients with Subclinical Hypothyroidism. Subclinic hypothyroidism (SH) has been associated with the cardiovascular diseases, especially coronary artery disease. The traditional cardiovascular risk factors are known as Diabetes Mellitus, Hypertension, cigarette and impaired lipid profile. But nowadays, although these cited risk factors do not exist, the occurance of the cardiovascular events has caused for the investigators to concentrate on the new risk factors. Though lipid profile in the patients with SH is normal, It has been started to be considered that the increased cardiovascular event risk will be able to depend on hyperhomocysteinemia, hsCRP and Lp(a) which are known as the new risk factors. In this study, serum lipid parameters (TK, LDL-K, HDL-K, Lp(a)), hsCRP and the plasma homocysteine levels have been investigated in the pre and post treatment periods in the patients with SH (n= 75, K/E: 65/10) and healty individuals (n= 27, K/E: 23/4).