Hipertansif hastalarda leptin düzeyleri ve sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkisi
To elucidate whether leptin's involved in the process of primary hypertension and left ventricular hypertrophy development
- Tez No: 142448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obezite geni ürünü olan ve yiyecek alımı ile enerji metabolizmasında merkezi bir rol oynadığı bilinen leptinin 1994'te keşfinden bu yana insan vücudundaki fonksiyonları genişletilmiş ve metabolik etkilerine ek olarak kardiyovasküler olaylarda da özel bir rol oynadığına dair kanıtlar elde edilmiştir. Leptinin, halen kesin olarak fizyopatolojisi bilinmeyen birincil yüksek kan basıncı ile şişmanlıkta ve bu hastalıkların seyrinde oldukça önemli yeri vardır. Sol ventrikül hipertrofisi, hem şişmanlık hem de yüksek kan basıncında zamanla ortaya çıkan, hasta sağ kalımını belirleyen çok önemli bir durumdur. Biz çalışmamızda hem leptinin yüksek kan basıncı seyrindeki yerini hem de SVH gelişimindeki etkisini araştırdık. Bu amaçla; serum leptin düzeyleri üzerine olası etkilerinden kaçınmak için ikincil hastalığı olmayan, yüksek kan basıncına ait komplikasyonlan bulunmayan ve yeni tam konmuş veya son üç aydır ilaç kullanmayan, toplam; 36' sı erkek, 44' ü kadın olmak üzere, 18-70 yaş aralığında, 80 adet, JNC VII ölçütlerine göre evre I (n:32) ve evre II (n:48) birincil yüksek kan basınçlı hasta dahil edilmiştir. Hastalar, V.K.İ.'lerine göre, normal kilolu (Grup I, n: 26), aşın kilolu (Grup II, n: 19), ve şişman (Grup III, n: 35) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Önceki leptin ile ilgili verilerle uyumlu olarak, serum leptin düzeylerinin, VKİ ile anlamlı ilişki içinde olduğu saptandı (p0,05, p>0,05).
Özet (Çeviri)
Leptin, a gene product discovered in 1994 plays crucial role in food intake and energy metabolism, along with its role in cardiovascular events and extended metabolic effects. Leptin has an important role in pathogenesis and course of primary hypertension and obesity. Left ventricular hypertrophy (LVH) may occur both in obesity and primary hypertension and determines patient survival, is an important finding. In this study, we aimed to elucidate whether leptin' s involved in the process of primary hypertension and LVH development. Total of 80 patients ( 36 male and 44 female) between ages of 18 and 70, diagnosed as having primary hypertension according to Joint National Committee VII criteria in stage I (n: 32) and stage II (n: 48), without any medication history in the last three months and with no concomitant disease and complications related to hypertension ( in order to avoid interference on serum leptin levels) were included in the study. Patients were also classified according to their body mass index (BMI) as; normal (Group I, n: 26), overweight (Group II, n: 19) and obese (Group III, n: 35). Consistent with the previous leptin study data, there was a significant relation between serum leptin levels and LVH (p 0,05, p>0,05).