Tirotoksikozun endotelyal fonksiyona etkisi
The effect of thyrotoxicosis on endothelial function
- Tez No: 142461
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKALIN, YRD. DOÇ. DR. DİLEK GOGAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
6. ÖZET Tirotoksikoz durumunda bazal metabolik hız artmaktadır. Bunun sonucunda reaktif oksijen türlerinin üretimi hızlanmakta ve oksidatif stres artmaktadır. Tirotoksikoz hastalarında, endotel disfonksiyonun varlığı farklı yöntemlerle gösterilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan dopler ultrasonografi (USG), invaziv olmayışı ve kolay tekrarlanabilirliği nedeniyle sık olarak kullanılmaktadır. Artmış oksidatif stresin lipid peroksidasyonu yoluyla endotel disfonksiyonu patogenezinde yer aldığı bilinmektedir. Lipid peroksidasyonunu değerlendirmek için en sık kullanılan metodlardan biri TBARS yöntemi ile malondialdehid ölçümüdür. Bu bilgilerin ışığında, bu çalışmada, tirotoksikoz hastalarında endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve bu durumun oksidatif stresle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 21 tirotoksikoz hastası (yaş: 35,2±11,1; K/E:14/7) ile yaş ve cinsiyet uymlu 21 sağlıklı kontrol (yaş:34,7±6,9; K/E:14/7) dahil edildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The basal metabolic rate increases in thyrotoxicosis. As a result, reactive oxygen species production accelerates and oxidative stress increases. In patients with thyrotoxicosis, the presence of endothelial dysfunction has been shown by various methods. Being non-invasive and easily reproduciable the doppler USG is used frequently. It is known that, increased oxidative stress by lipid peroxidation plays a role in the pathogenesis of endothelial dysfunction. The most frequently used method to assess lipid peroxidation is the measurement of malondialdehyde by TBARS method. In this study; the aim is to assess endothelial function of thyrotoxic patients and to investigate the relationship between this function and oxidative stress. Twenty-one thyrotoxic patients (age: 35,2±11,1; F/M:14/7) and age and sex matched controls (age:34,7±6,9; F/M:14/7) were included in this study.