İleri evre mide adenokarsinomlu hastalarda sağkalım ile ilişkili faktörlerin analizi
  1. Tez No: 142460
  2. Yazar: SERAP KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
2.ÖZET Çalışmamızda, Eylül 1999 ile Nisan 2002 yıllan arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran ileri evre mide adenokarsinomlu 138 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda tek ve çok değişkenli analizlerde tedavi yaklaşımları ile klinikopatolojik parametrelerin sağkalım üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışmaya histopatolojik olarak mide adenokarsinomu tanısı almış, kliniğimizde takipli evre IVMo (uzak organ metastazı olmayan) veya evre IVMı (uzak organ metastazı olan) olgular alındı. Hastaların yaş ortalaması 61.1 (yaş aralığı 34-84) olup, %64.6'sı erkek ve %35.5'i kadındı. Performans durumu 2-3 olan hasta oram %55 idi. Hastaların %53.6'sında vücut kitle indeksi (VKİ) 20'nin altında idi. Hastaların histolojik olarak %41.9'u kötü diferansiye adenokarsinom, müsinöz hücreli adenokarsinom ve taşlı yüzük hücreli adenokarsinoma sahipti. Klinik olarak %84'ü evre TVMı idi. Lokalizasyon olarak olguların %60.8'i üst 1/3 yerleşimli idi. Hastaların %19.6'sına cerrahi tedavi uygulanmıştı. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların %0.7'sine distal subtotal gastrektomi, %6.5'ine proksimal gastrektomi ve %5.7'sine total gastrektomi yapılmıştı. Hastaların %47'sine adjuvan veya palyatif amaçlı kemoterapi verilmişti. KT'e cevaplı (tam cevap + parsiyel cevap + stabil cevap) hasta oram %39 ve progresyon gösteren hasta oram ise %7.2 idi. Hastalar laboratuar özelliklerine göre değerlendirildiğinde serum hemoglobin düzeyi 11 gr/dl'nin altında olan hasta oram %28.2, serum laktat dehidrogenaz enzim düzeyi yüksek olan hasta oram %31.1, serum albumin düzeyi 3 gr/dl altında olan hasta oram ise %31.1 idi. Tüm hastalarda medyan genel sağkalım süresi 3.1 ay olup, 3 yıllık genel sağkalım oram %8 idi. Tek değişkenli analizde VKİ, klinik evre, cerrahi, cerrahinin tipi ve serumalbumin düzeyi medyan genel sağkalım süresi ile ilişkili anlamlı prognostik faktörlerdi.
Özet (Çeviri)
3 SUMMARY 138 consecutive patients attending the Yüzüncü Yıl University, Medical Faculty, Medical Oncology outpatient clinic with high grade gastric adenocarcinoma from September 1999 to April 2002 were retrospectively evaluated in this study. The effects of treatment approaches by single and multipl parameters and also the effects of clinicopathological parameters to the survival was analyted. Patients diagnosed as gastric adenocarcinoma by histopathology and on the follow- up at our clinic with stage IVMo ( without distant organ metastasis) or stage IVMi ( with distant organ metastasis) were included to the study. The mean age of the patients was 61.1 / years ( 34- 84 years), and 64,6% were male and 35.5% were female. Patients with performance score of 2-3 consisted of 55%. The BMI ( Body Mass Index) was below 20 in 53.6% of the patients. 41.9% of the patients consisted of undifferentiated adenocarcinoma, mucinous cell adenocarcinoma, and of signet ring cell adenocarcinoma histologically. 84% of the patients were clinically at stage IV Mi. 60.8% of the patients were localized at the upper 1/3 part of the stomach. 19,6% of the patients had undergone a surgical therapy. 0.7% of the patients, who had undergone a surgical therapy had been performed a distal subtotal gastrectomy, 6.5% of them had been performed proximal gastrectomy, and 5.7% had been performed total gastrectomy. 47% of the patients had received adjuvant or palliative chemotherapy. The percentage sof the patients who had responded to chemotherapy (complete response + partial response + stable response) was 39% and the percentage of the patients who developed progression was 7.2%. When the patients are evaluated according to laboratory features, consisted the patients percentage with serum hemoglobin levels under 1 lgr/dl to 28.2%, the percentage of the patients with lactatedehidrogenase levels above normal limits were 31.1%, and the percentage of the patients with lower levels of albumin than to 3 gr/dl were 31.1%. The overall median survival time was 3.1 months, and the three years survival rate was 8%. Single variable analysis revealed that BMI, clinical stage, surgery, surgery type, and serum levels of albumin were significant prognostic factors related to overall median survival time.