Romatoid artritli hastaların özbakım gücünün belirlenmesi
To determine self-care agency in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 142464
  2. Yazar: ZEHRA ATCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Atçı, Z., Romatoid Artritli Hastaların Öz-Bakım Gücünün Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışma romatoid artritli hastaların öz-bakım gücünü belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 96 hasta oluşturmuştur. Araştırmada, anket formu ve Öz-Bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Polikliniğe gelen hastalara, anket formu hastanede uygulanmış, Öz-Bakım Gücü Ölçeği evde yanıtlanmak üzere verilmiştir. Öz-Bakım Gücü Ölçeği, hastadan birkaç gün sonra, kontrol edilerek teslim alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 paket programı kullanılmış; veri istatistiklerinin hesaplanmasında, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, LSD (Least Significance Difference=En Küçük Önemli Fark Yöntemi) ve Benferroni Düzeltmeli Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, örnekleme alınan hastaların öz-bakım gücü puan ortalaması 98.58±16.84 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Atçı, Z., To Determine Self-Care Agency in Rheumatoid Arthritis Patients. Hacettepe University Health Science Institute Master of Science Thesis in Medical Nursing, Ankara, 2003. This study is designed as a descriptive research and is undertaken at Ankara University Ibni Sina Hospital. The study sample concerned 96 rheumatoid arthritis patients. In the study, a questionnaire and Self- Care Agency Scale are used. The questionnaire is filled out at polyclinic. The scale is filled by patients at their home and has taken back in few days after controlled. The results are evaluated in SPSS statistical program. The Independent-Samples T Test, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis Test, LSD (Least Significant Difference), Benferroni Mann Whitney U Test are used for statistical analysis. In this study, the patients' self-care agency mean point is 98.58±16.84.